Uusi paikka esillä Vladimir Putinin ja Volodymyr Zelenskyin tapaamiselle

Kahden- ja kolmenvälisille Ukrainan-huippukokouksille harkitaan useita paikkoja.
Unkarin Budapest. Etualalla parlamenttitalo. LEHTIKUVA / SARI GUSTAFSSON
Unkarin Budapest. Etualalla parlamenttitalo. LEHTIKUVA / SARI GUSTAFSSON

Mahdollisen Venäjän ja Ukrainan huippukokouksen sijainniksi on ehdotettu Unkarin Budapestiä. Esillä on ollut myös Sveitsin Geneve.

Useita paikkoja harkitaan sekä Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin ja Venäjän presidentti Vladimir Putinin kahdenväliselle tapaamiselle, että sitä seuraavalle kolmenväliselle tapaamiselle, johon osallistuisi myös presidentti Donald Trump, kolme Valkoisen talon virkamiestä sanoi CNN:lle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Unkari ja Sveitsi ovat näiden joukossa. NBC:n mukaan myös Itävalta on ilmoittautunut mahdolliseksi paikaksi.

Valkoisen talon lehdistösihteeri Karoline Leavitt ei ole kommentoinut kysymyksiä aiheesta, eikä myöskään vahvistanut sitä, että Kreml olisi ehdottanut Moskovaa.

Ongelmana on se, että Putinista on annettu pidätysmääräys kansainvälisessä rikostuomioistuimessa (ICC). Sveitsi on Politicon mukaan luvannut Putinille ”immuniteettia”, jos maa valitaan kokouksen paikaksi.

Poimintoja videosisällöistämme

Zelenskyille Unkari voisi olla epämieluinen tapaamispaikka, sillä maan pääministeri Victor Orbán on pitkäaikainen Putinin tukija.

NBC:n mukaan varmimmat valinnat olisivat Turkki, jossa on ollut aiempia kokouksia Ukrainan ja Venäjän edustajien välillä, sekä Qatar, jossa on järjestetty Lähi-idän kriisin sovittelua. Turkki ja Qatar eivät ole ICC:n jäseniä.

Mitään päivämäärää mahdolliselle Ukraina-Venäjä-kokoukselle ei ole sovittu. Osa analyytikoista ei pidä kahdenvälistä tapaamista todennäköisenä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Trump on kertonut toivovansa tapaamisen toteutuvan pian ja Valkoinen talo sanoi tiistaina, että järjestelyt ovat käynnissä.

Moskova vaikuttaa aloittaneen jo jarrutuksensa:

– Emme tyrmää mitään formaattia, kahden- tai kolmenvälistä, sanoi Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov NBC:n mukaan, mutta painotti, että mikä tahansa kokous täytyy valmistella huolellisesti, ”vaiheittain ja askel askeleelta”.

Hallintoa tukenut lojalisti haukkui yllättäen Venäjän johtajan. Seuraajat miettivät, mistä on kyse.
Suomen pääministerin mukaan hyökkäyssotaa käyvän maan kanssa ei voida normalisoida yhtään mitään.
Raakaöljyn hinta on noussut Lähi-idän kriisin seurauksena.
Mainos