Hallitus aikoo kieltää kaikkien sähkösavukkeiden hallussapidon alle 18-vuotiailta, kertoo Uutissuomalainen.
Tupakkalain muuttamista koskevaa lakiesitystä ollaan sosiaali- ja terveysministeriössä muuttamassa niin, että alaikäiset eivät jatkossa saa pitää hallussa myöskään sellaisia sähkösavukkeita, jotka eivät sisällä nikotiinia.
Lisäksi hallussapitokieltoon suunniteltu laajennus koskee muita tupakan vastikkeita kuten energia-nuuskaa, kertoo sosiaali- ja terveysministeriön erityisasiantuntija Reetta Honkanen Uutissuomalaiselle.
Osa sähkösavukkeissa käytettävistä nesteistä sisältää nikotiinia, osa ei. Kaikenlaisen sähkötupakan myyminen alaikäisille on jo nyt kiellettyä.
Hallituksen alkuperäisessä lakiesityksessä alaikäisten hallussapitokielto olisi laajentunut koskemaan vain nikotiinipusseja ja muita savuttomia nikotiinituotteita.
– Lakiesitykseen syksyn aikana saaduissa lausuntopalautteissa tuli esille tarve laajentaa hallussapitoa koskevaa pykälää koskemaan myös nikotiinittomia sähkösavukkeita. Muutosten takia ei tarvita uutta lausuntokierrosta. Lakiesitys on tarkoitus tuoda eduskuntaan viikolla 11, Honkanen kertoo.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ:n juristi Ira Hietanen-Tanskanen ottaa tiedon lakiesityksen tiukentamisesta vastaan ilahtuneena. Hänen mukaansa kouluissa ei ole tällä hetkellä riittävästi keinoja puuttua lasten ja nuorten sähkötupakan polttamiseen.
Nykyisin opettaja tai rehtori voi ottaa oppilailta haltuun vain nikotiinia sisältävät sähkötupakat, perinteiset tupakat ja nuuskat. Nikotiinittomat sähkötupakat ja nuuskat saa ottaa pois vain silloin, jos ne häiritsevät oppimista tai opetusta.