Valkoisen talon lehdistösihteeri Karine Jean-Pierre kertoi CNN:lle, että valheelliset kansanäänestykset ovat räikeä kansainvälisen oikeuden rikkomus.
Mainos - sisältö jatkuu alla
– Jatkamme työskentelyä liittolaistemme ja kumppaneidemme kanssa pitääksemme Venäjän vastuullisena ja tukeaksemme Ukrainaa niin kauan kuin se tarvitsee, Jean-Pierre sanoi.
Mainos - sisältö jatkuu alla
– Siltä osin mitä teemme, olemme valmiita aiheuttamaan nopeita ja vakavia taloudellisia lisäkustannuksia Venäjälle yhdessä liittolaistemme ja kumppaneidemme kanssa vastauksena näihin toimiin. Kuulette meistä lisää lähipäivinä tästä, hän totesi.
Venäjän miehittämien alueiden valekansanäänestykset Venäjään liittymisestä päättyvät tänään. Huijausäänestykset järjestettiin Luhanskin, Donetskin, Zaporižžjan ja Hersonin alueilla.