USA lähettää hävittäjiä Lähi-itään

Yhdysvallat varautuu torjumaan Iranin ja sen liittolaisten mahdollisia iskuja.
Lentotukialus USS Abraham Lincoln. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / HANDOUT
Lentotukialus USS Abraham Lincoln. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / HANDOUT

Yhdysvaltain puolustusministeri Lloyd Austin on päättänyt lisätä maan asevoimien läsnäoloa Lähi-idässä ”Israelin puolustuksen vahvistamiseksi ja sen varmistamiseksi, että Yhdysvallat on valmis vastaamaan eri tilanteisiin”, kertoo Yhdysvaltain puolustusministeriö Pentagon tiedotteessaan.

Tiedotteen mukaan Pentagon varautuu ”lievittämään Iranin ja sen liittolaisten mahdollisia kärjistäviä toimia alueella”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lentotukialus USS Abraham Lincolnin johtama iskuryhmä siirtyy Persianlahden alueella ja korvaa lentotukialus USS Theodore Rooseveltin johtaman ryhmän.

Sota-aluksista Yhdysvallat lähettää Euroopan ja Lähi-idän toimialueille ballististen ohjusten torjuntaan kykeneviä risteilijöitä ja hävittäjiä. Lisäksi puolustusministeriö aikoo lisätä ohjustorjuntaa maissa.

Ilmavoimien osalta puolustusministeriö on määrännyt sijoittamaan ylimääräisen hävittäjälentueen Lähi-itään ilmapuolustuksen vahvistamiseksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yhdysvalloilla on jo entuudestaan erilaisia joukkoja alueella, kuten itäisellä Välimerellä toimiva maihinnousulaivasto, joka on kykeneväinen suorittamaan maihinnousutehtäviä merijalkaväellä.

– Kuten olemme jo aiemmin osoittaneet lokakuussa ja jälleen huhtikuussa, Yhdysvaltojen maailmanlaajuinen puolustus on dynaamista ja puolustusministeriö ylläpitää mahdollisuutta reagoida erilaisiin kansallisiin turvallisuusuhkiin lyhyellä aikavälillä, todetaan tiedotteessa seuraavasti jatkaen:

– Yhdysvallat on tarkoin keskittynyt purkamaan jännitteitä alueella sekä edistämään tulitaukoa osana sopimusta panttivankien vapauttamisesta ja sodan lopettamisesta Gazassa.

Henri Vanhasen mukaan Iranin rauhanehtojen toteutuminen nöyryyttäisi Yhdysvaltoja.
USA:n presidentin mukaan Iran voi aloittaa jälleenrakennuksen.
Yhdysvallat ja Iran ovat molemmat julistautuneet voittajiksi.
Mainos