USA lähettää Abramseja Ukrainalle syksyllä

Puolustusministerin mukaan Yhdysvallat etenee asiassa niin nopeasti kuin mahdollista.
M1 Abrams-panssarivaunu. LEHTIKUVA/ANTTI AIMO-KOIVISTO
M1 Abrams-panssarivaunu. LEHTIKUVA/ANTTI AIMO-KOIVISTO

Yhdysvaltain puolustusministeri Lloyd Austin odottaa, että erä Abrams-taistelupanssarivaunuja toimitetaan Ukrainan asevoimille alkusyksystä. Austin käsitteli asiaa senaatin kuulemisessa vuoden 2024 puolustusbudjetista, Ukrinform raportoi.

– Teemme kaikkemme nopeuttaaksemme näiden vaunujen toimitusta, alkusyksy on ennuste, hän

Mainos - sisältö jatkuu alla

Samalla hän totesi, että Ukrainan armeijan käytettävissä on jo useita panssarivaunuja, jotta he voivat alkaa harjoitella näitä taistelujärjestelmiä.

– Koulutuksen päätyttyä kaikki Abrams -panssarivaunut ovat suoraan taistelukäyttöön.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lisäksi Austin sanoi, että Yhdysvallat ottaa käyttöön infrastruktuuria ylläpitääkseen ja tukeakseen näitä ominaisuuksia. Tältä osin hän viittasi amerikkalaisten panssarivaunujen erityispiirteisiin, mukaan lukien turbiinimoottori ja modernit, kehittyneet järjestelmät.

– Etenemme niin nopeasti kuin mahdollista saadaksemme (tämän) kyvyn ukrainalaisten käsiin, puolustusministeri totesi.

Pentagon ilmoitti huhtikuussa suunnitelmistaan luovuttaa M1 Abrams -vaunuja Ukrainalle vuoden loppuun mennessä.

Pete Hegseth erotti myös kaksi muuta kenraalia tehtävistään.
USA:n risteilyohjusten hupeneminen on Henri Vanhasesta oppitunti myös Suomelle.
Myös yliopistojen halutaan lähettävän kaksi prosenttia opiskelijoistaan rintamalle.
Mainos