Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin toisen virkakauden alussa on tehty yllättävän paljon ilmaiskuja ottaen huomioon, että Trumpin pyrkimyksenä on ollut pitää maansa poissa ulkomaisista konflikteista.
Viiden kuukauden aikana ilmaiskuja kertyi lähes yhtä paljon kuin presidentti Joe Bidenin koko presidenttikaudella.
Yhdysvallat on moukaroinut kansainvälistä meriliikennettä uhanneita huthikapinallisia Jemenissä ja Somalian jihadistiryhmiä. Hyökkäyksiä on tehty lisäksi Irakiin, Syyriaan ja Iraniin. Tiedot ovat peräisin konflikteja seuraavan Acled-järjestön tilastoista.
Donald Trumpin virkaanastujaisten jälkeen on tehty 529 ilmaiskua, kun niitä kertyi Bidenin aikana 555 kappaletta.
– Yhdysvaltain asevoimat toimii nopeammin, iskee kovemmin ja tekee näin ilman aiempia rajoitteita, Acledin johtaja, professori Clionadh Raleigh sanoo.
Donald Trumpin näkemys on, että järeillä toimilla voidaan ylläpitää rauhantilaa.
– Emme mittaa onnistumista vain voittamiemme taisteluiden määrällä, vaan myös sotien lopettamisella. Ja mikä tärkeintä, sillä ettemme ajaudu sotiin. Tätä tarkoittaa, kun puhumme voiman takaamasta rauhasta, Trump sanoi virkaanastujaistensa yhteydessä.
Tucker Carlsonin ja Marjorie Taylor Greenen kaltaiset näkyvät Maga-hahmot ovat jo valittaneet Valkoisen talon ajamasta ulkopolitiikasta. Carlson arvosteli iskuja Irania vastaan ja Greene raivostui Ukraina-tuen lisäämisestä.
Mielipidemittausten perusteella 84 prosenttia Trumpin ydinkannattajista kannatti iskuja Iranin ydinohjelmaa vastaan.





