Asemansa jättävät venäläissotilaat. (Kuvakaappaus videolta. Facebook/3 ОШБ)

Ukrainan yksikkö nosti esiin Wagner-johtajan videon – näin hyökkäys tehtiin

Jevgeni Prigozhin tuli vahvistaneeksi ukrainalaisprikaatin menestyksen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Wagner-johtaja Jevgeni Prigozhin valitti eilen Telegram-videossaan menettäneensä 500 miestä ja sillanpääaseman Bahmutin lähistöllä, koska Venäjän 72. prikaati juoksi pakoon, mistä Verkkouutiset kertoi tässä ja tässä

Nyt Ukrainan asevoimien 3. erillinen rynnäkköprikaati on julkaissut Prigozhinin mainitsemasta taistelusta kuvatun lennokkivideon ja kiittää Prigozhinia ”meidän taistelumenestyksemme julkistamisesta”.

– Kaksi päivää kestäneessä hyökkäyksessä [Bahmutin] kaupungin lounaispuolella 3. erillisen rynnäkköprikaatin rynnäkkösotilaat eliminoivat 64 miehittäjää, sitten 87 – puolivälissä edellä mainittuun lukuun (likvidointi on käynnissä, luku tulee täsmentymään). Heidän joukossaan on myös wagnerilaisia. Lisäksi tiedossa on viisi vangittua venäläistä, kirjoittaa prikaati Facebook-julkaisussaan.

Prikaati kertoo myös saaneensa haltuunsa venäläisiltä runsaasti ammuksia, kranaatinheittimiä ja ainakin yhden rynnäkköpanssarivaunun.

Videolla näkyy, kuinka venäläiset juoksevat ukrainalaisen panssarivaunun tieltä pakoon, minkä jälkeen ukrainalaisten rynnäkköjoukot saapuvat miehistönkuljetusvaunuilla ottamaan venäläisten jättämät asemat haltuunsa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)