Ukrainan presidentti ei suostu alueluovutuksiin

Volodymyr Zelenskyin mukaan Ukraina on valmis taistelemaan Donbasista.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi. LEHTIKUVA/AFP Chung Sung-Jun
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi. LEHTIKUVA/AFP Chung Sung-Jun

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoo CNN:lle, että Ukraina ei ole halukas luopumaan alueesta maan itäosassa lopettaakseen sodan Venäjän kanssa.

Hänen mukaansa Ukrainan armeija ”on valmis taistelemaan Moskovan armeijaa vastaan Donbasin alueella taistelussa, jonka hän sanoo voivan vaikuttaa koko sodan kulkuun”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Zelenskyin mukaan Ukrainalla ei ole mitään takeita siitä, etteikö Venäjä yrittäisi vallata Kiovaa uudelleen, jos se pystyy valloittamaan Donbasin.

– En luota Venäjän armeijaan ja Venäjän johtoon. Siksi ymmärrämme, että se, että taistelimme heitä vastaan ja he lähtivät, pakenivat Kiovasta – pohjoisesta, Tšernihivistä ja siitä suunnasta – ei tarkoita sitä, etteivätkö he tulisi (takaisin) Kiovaan saatuaan Donbasin.

Pauli Aalto-Setälän mukaan puolustaja ei ole luovuttanut, ja Ukrainan tukemisen pitää jatkua.
Venäjän energialaitokset ovat olleet jatkuvien iskujen kohteina.
Miehittämättömien järjestelmien aiheuttamat tappiot ovat nousseet jyrkästi.
Mainos