Ukrainan sinnikäs puolustustaistelu Bahmutissa ostaa aikaa reservien muodostamiselle, kommentoi Ukrainan maavoimien komentaja Oleksandr Syrsky. Asiasta uutisoi The Guardian.
Ukrainalaisjoukot ovat puolustaneet Donetskin alueella sijaitsevaa Bahmutin kaivoskaupunkia Wagner -palkka-armeijan hyökkäyksiltä jo useiden kuukausien ajan. Ukrainalaiset ovat joutuneet vetäytymään jo osasta kaupunkia, mutta ovat samalla aiheuttaneet venäläisille merkittäviä tappioita.
Syrskyn mukaan Ukrainan on välttämätöntä hankkia lisäaikaa reservien muodostamiseen, jota tarvitaan kevään vastahyökkäyksessä. Syrsky totesi, että paljon puhuttu Ukrainan vastahyökkäys ”ei ole kaukana”.
Komentaja kutsuukin Bahmutissa olevia ukrainalaissotilaita sankareiksi, jotka kantavat koko itärintamaa harteillaan.
– He eivät säästele itseään eivätkä vihollista, Syrsky ylistää Bahmutin sotilaita.
Samaan aikaan Ukrainan ulkoministeri Dmytro Kuleba on torjunut väitteet siitä, että Ukrainan tulisi vetäytyä Bahmutista ja vannonut, että kaupungista ei luovuttaisi. Kuleban mukaan Bahmutista vetäytyminen ei auttaisi mitään.
– Venäjä saisi haltuunsa Bahmutin ja jatkaisi sitten hyökkäystään kohti Tšasiv Jaria, joten jokainen kaupunki Bahmutin takana voisi kärsiä saman kohtalon, Kuleba varoittaa.
Ulkoministeri vertasi myös Bahmutin puolustustaistelua tilanteeseen, jossa murtovaras yrittää murtautua kotiin sekä ryöstää ja tappaa sen asukkaat.





