Ukrainan joukot ”pitävät kiinni” Luhanskista

Venäjä pyrkii tiedustelutietojen mukaan julistamaan Luhanskin itsenäiseksi alueeksi.
Ukrainan sotilaat Luhanskin alueella huhtikuussa. LEHTIKUVA / AFP Anatolii Stepanov
Ukrainan sotilaat Luhanskin alueella huhtikuussa. LEHTIKUVA / AFP Anatolii Stepanov

Ukrainan armeija ”pitää kiinni” Luhanskin alueesta, kertoo sotilashallinnon komentaja CNN:lle.

Maanantaina Yhdysvaltain tiedustelupalvelu varoitti Venäjän tavoitteesta tunnustaa Itä-Ukrainassa sijaitseva Luhansk ja sen länsipuolella oleva Donetsk itsenäiseksi alueeksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Venäjä on kohdistanut Luhanskin kaupunkiin ja lähialueelle viikkojen ajan suuren määrän pommituksia ja ilmaiskuja.

Ukrainalaisjoukot ovat toistaiseksi onnistuneet hidastamaan venäläisjoukkojen etenemistä.

Luhanskin sotilashallinnon komentaja Serhiy Hayday kertoo tilanteen kuitenkin olevan vaikea. Venäläiset ovat onnistuneet murtautumaan ja keskittämään joukkojaan ja kalustoa Luhanskin luoteis- ja länsipuolelle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Siellä muun muassa Hirskessä, Popasnassa ja Severodonetskissä venäläisten pommitukset ovat aiheuttaneet huomattavia tuhoja.

Alueella asuu myös edelleen tuhansia siviilejä. Luhanskin kuvernööri on kehottanut siviilejä poistumaan alueelta huhtikuun alussa.

Hayday kommentoi tilanteen olevan kauhea ja alueella odotetaan apua ja vahvistusta.

Miehittämätöntä maa-ajoneuvoa voidaan käyttää muun muassa miinanraivauksessa.
Kremlin uskotaan valmistelevan uusia hyökkäysoperaatioita loppukeväälle.
Mainos