Ukraina on tehnyt drooni-iskun Pietarin tuntumassa olleeseen Venäjän sotalaivaan.
Ukrainan droonit iskivät keskiviikkoaamuna venäläiseen ohjuskorvettiin, joka oli huollossa kuivatelakalla Kronstadtin laivastotukikohdassa.
Ukrainan droonijoukkojen komentaja Robert ”Madyar” Brovdi julkaisi iskusta videon sosiaalisessa mediassa.
Brovdin mukaan kyseessä Stereguštši-luokan ohjuskorvetti Boiki, joka on yli sata metriä pitkä ja otettu käyttöön vuonna 2013. Alus pystyy kuljettamaan ja laukaisemaan ohjuksia. Se on ollut helmikuusta lähtien telakalla huollossa.
Militarnyin mukaan videolla näkyy, että ainakin kaksi Ukrainan hyökkäyslennokkia osuu alukseen, jolla syttyy tulipalo. Savupatsas oli havaittavissa useiden kilometrien päähän tänä aamuna. Aluksen kärsimistä vaurioista ei ole tarkempaa tietoa toistaiseksi.
Yle kertoo paikantaneensa videon Venäjän Itämeren-laivaston kuivatelakalle Kronstadtin saarelle.
Sotaa seuraava WarTranslated-tili huomauttaa X:ssä, että Boikia on käytetty venäläistä öljyä kuljettavien alusten saattamiseen.
– Vuonna 2025 se saattoi toistuvasti Venäjän varjolaivaston aluksia Englannin kanaalissa. No, ei enää, päivityksessä todetaan.
Europarlamentaarikko (kok./EPP.), kenraalimajuri evp. Pekka Toveri on myös kommentoinut tapausta.
– Erinomaista. Venäjän Itämeren-laivastokaan ei ole turvassa, hän toteaa X:ssä.
Ukraina ei aiemmin ole pystynyt iskemään Venäjän sota-aluksiin Suomenlahdella.
Varhain tänään Ukraina teki myös laajan lennokkihyökkäyksen Pietariin öljykohteita vastaan. Ajankohtaa voi pitää presidentti Vladimir Putinin kannalta kiusallisena, tänään alkoi myös Pietarissa vuotuinen kansainvälinen talousfoorumi.
Erinomaista. Venäjän Itämeren laivastokaan ei ole turvassa. https://t.co/f3MV3ww1Us
— Pekka Toveri (@PToveri) June 3, 2026
Madyar published a video showing SBS "birds" destroying the missile ship Boykiy tonight.https://t.co/IFCrhvPSJf pic.twitter.com/q01cwkVSqb
— WarTranslated (@wartranslated) June 3, 2026
A video published online shows a Ukrainian FP-1 drone flying just a few meters above the water in the Gulf of Finland during the morning attack on Saint Petersburg. pic.twitter.com/ZTtGb71zdT
— WarTranslated (@wartranslated) June 3, 2026