Ukrainalaisyksikön raportti Pokrovskista –”314 venäläistä tuhottu”

Katutaistelut kaupungissa kiihtyvät, kertoo ukrainalainen maahanlaskujoukkojen yksikkö.
Tilannepäivityksessä mainitut Pokrovskin taistelupaikat punaisella alleviivattuna. (Kuva: Deepstate)
Tilannepäivityksessä mainitut Pokrovskin taistelupaikat punaisella alleviivattuna. (Kuva: Deepstate)

Ukrainan maahanlaskujoukkojen 7. armeijakunta on jakanut viestipalvelu X:ssä 18. marraskuuta virallisen tilannepäivityksensä Pokrovskin puolustustaisteluista.

– 314 venäläistä saanut surmansa + 71 haavoittunut kaupungin sisällä viimeisen 17 päivän aikana. Katutaistelut kiihtyvät. Vihollinen epäonnistunut saarrostusyrityksessään Hryshynen pohjoispuolella – jatkavat tuhotuksi tulemista.

Armeijakunta kertoo myös Venäjän sotilastiedustelun (GRU) hyökkäysryhmän tulleen tuhotuksi Myrnohradissa, kuten myös soluttautujat kaupungin pohjoispuolella Krasni Lymanin akselilla.

Yksikkö on pitänyt objektiivisena Michael Kofmanin rintama-analyysia, josta Verkkouutiset on kertonut tässä. Kofmanin mukaan rintamalinja on muuttunut suureksi harmaaksi alueeksi ja venäläiset pyrkivät etenemään korkeintaan muutaman miehen ryhminä. Hänen mukaansa suurin osa sodankäynnistä tapahtuu droonien välityksellä.

Kofmanin arvio kajastuu myös armeijakunnan jakamalla videolla, jossa näkyy drooneja käytettävän runsaasti ja venäläisten liikkuvan pääasiassa pareittain.

Hyökkääjä kohdistaa kasvavaa painetta Ukrainan pääkaupunkiin.
Iskut tärkeään infrastruktuuriin ovat aiheuttaneet suuria ongelmia
Sotabloggaajat ovat raivoissaan Kremlin sotilaiden antauduttua joukoittain Ukrainassa.
Mainos