Ukrainalaisia opettajia pakotetaan noudattamaan venäläistä opetussuunnitelmaa

Sopimuksen allekirjoittaminen voidaan tulkita yhteistyöksi vihollisen kanssa.
Tuhoutunut luokkahuone Ukrainassa. LEHTIKUVA / AFP Sergey Bobok
Tuhoutunut luokkahuone Ukrainassa. LEHTIKUVA / AFP Sergey Bobok

Venäjä on määrännyt maan miehittämien Ukrainalle kuuluvien alueiden opettajat allekirjoittamaan sopimuksen, jossa he lupautuvat siirtymään venäläiseen opetussuunnitelmaan. Asiasta kertoo brittilehti The Guardian.

Jos sopimuksen jättää allekirjoittamatta, seuraksena on vähimmillään työn menettäminen. Opettajia on myös uhattu häädöllä.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Toisaalta Ukrainan hallinnolta voi tulla seuraamuksia, mikäli sopimuksen allekirjoittaa. Se voidaan tulkita yhteistyöksi vihollisen kanssa.

Venäjän opetusministeri Sergei Kravtsov linjasi kesäkuussa, että kouluvuoden alkaessa syyskuussa kaikilla Venäjän miehittämillä alueilla siirrytään Venäjän standardien mukaiseen opetukseen.

– Integraatio tapahtuu. Otamme jo askeleita tähän suuntaan esimerkiksi opettajien koulutuksessa ja oppikirjojen hankinnassa, Kravtsov toteaa.

Miehittämätöntä maa-ajoneuvoa voidaan käyttää muun muassa miinanraivauksessa.
Kremlin uskotaan valmistelevan uusia hyökkäysoperaatioita loppukeväälle.
Mainos