Ukraina ja Ruotsi keskustelivat Gripen-koneiden toimittamisesta

Ukrainan mukaan meneillään on hedelmällistä kahdenvälistä työtä hävittäjistä.
Saab Gripen C. LEHTIKUVA/MIKKO STIG
Saab Gripen C. LEHTIKUVA/MIKKO STIG

Ukrainan puolustusministeri Rustem Umerovin, Ukrainan apulaispuolustusministerin, kenraaliluutnantti Ivan Havryliukin ja Ruotsin puolustusvoimien ylipäällikön, kenraali Mikael Bydénin tapaamisessa keskusteltiin yhteistyöstä innovaation alalla, sodan aikana saaduista kokemuksista sekä sotilaallisesta avusta ja puolustusaiheista yleensä, kertoo Ukrinform.

Ministeriön mukaan esityslistalla oli muun muassa Gripen-koneiden mahdollinen toimittaminen Ukrainan asevoimille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Havryliukin mukaan ”meneillään on hedelmällistä kahdenvälistä työtä Gripen-koneiden toimittamiseksi Ukrainan asevoimille”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän lisäsi myös, että Natoon liittyy ”tiettyjä kysymyksiä”, mutta toivoi, että ”yhteisillä ponnisteluilla pystymme saamaan nämä lentokoneet”.

Ruotsin asevoimien ylipäällikkö totesi, että Gripen-koneiden siirtämisestä Ukrainaan keskustellaan niin poliittisella kuin sotilaallisellakin tasolla.

– Maittemme välinen vuoropuhelu on käynnissä, joten odotamme poliittisia päätöksiä, Bydén sanoi.

Vuoden 2030 loppuun mennessä Michelangelon pitäisi olla täysin integroitu Naton ja EU:n jäsenmaiden ilma- ja ohjuspuolustukseen.
Ehdotettu kauppa on huomattava sekä laajuudeltaan että koostumukseltaan.
Viestiarkiston mukaan raha kiertää upseerilta toiselle.
Mainos