Työllisyys näyttää kääntyneen – ”näin lupaavia merkkejä ei ole nähty aikoihin”

Elokuussa työllisiä oli 34 000 enemmän kuin vuosi sitten.
Työntekijä suojavaatteissa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Työntekijä suojavaatteissa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Työntekijä suojavaatteissa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Työntekijä suojavaatteissa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Työllisyysluvuissa näyttää tapahtuneen odotettu käänne positiiviseen päin.

Tilastokeskuksen mukaan 15–74-vuotiaita työllisiä oli vuoden 2026 elokuussa 34 000 enemmän kuin vuosi sitten. Samanikäisiä työttömiä oli vuoden 2026 elokuussa 5 000 vähemmän vuoden takaiseen verrattuna.

Ekonomistit kuvailevat tuoreiden lukujen olevan merkki käänteestä.

– Alkoiko työmarkkinoiden nousukäänne vihdoin elokuussa? Työllisten määrä +34000 vuotta aiemmasta, työttömät -5000. Työttömyysasteen trendi kääntyi selvään laskuun lukemaan 10,1 prosenttia. Näin lupaavia merkkejä käänteestä ei olekaan nähty aikoihin! Akavan pääekonomisti Pasi Sorjonen kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Vastaavan arvion antaa myös Kuntarahoituksen pääekonomisti Timo Vesala.

– No nyt! Jokohan työllisyydessäkin alettaisiin mennä parempaan suuntaan. Työllisiä elokuussa 34000 enemmän ja työttömiä 5000 vähemmän kuin vuosi sitten. Työttömyysasteen trendiluku laskenut huhtikuun huipusta 10,6 prosenttia —> 10,1prosenttia. Työllisyysasteen (15–64-vuotiaat) trendiluku myös nousussa.

Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n johtaja Sami Pakarinen kuvailee talouden hurmoksen näkyvän nyt myös työmarkkinoilla. Käänne antaa hänen mukaansa hyvät eväät myös loppuvuoteen.

– Nyt viimeisetkin epäilyt kasvukäänteestä ovat poissa. Lisää vain vauhtia koneeseen! hän kirjoittaa X:ssä.

20–64-vuotiaiden työllisyysasteen trendi päivittyi ylöspäin 75,9 prosenttiin. Tilastokeskuksen mukaan trendilukuja tulkitessa on hyvä muistaa, että ne muuttuvat yleensä jonkin verran, kun seuraavan kuukauden tiedot tulevat mukaan aikasarjaan.

– Suomen talous on ollut kasvussa useammallakin mittarilla alkuvuoden. Työllisyyden kehitys seuraa yleensä muun talouden kehitystä viiveellä, ja työllisyyden onkin voinut odottaa ennemmin tai myöhemmin kääntyvän nousuun, Tilastokeskuksen yliaktuaari Tatu Leskinen sanoo tiedotteessa.

Ekonomistien mukaan viime vuoden lopulla alkanut talouskasvu alkaa viimein näkyä myös työllisyydessä.
Vuositasolla työttömyys on ollut laskussa edellisen kerran vuonna 2022, ekonomisti Jukka Appelqvist toteaa.
Valtiovarainministeriön lukujen perusteella tehdyn laskelman mukaan velan hinta kasvaa valtavasti jo lähitulevaisuudessa.
Mainos