Israelin iskuissa kuolleiden iranilaiskenraalien ja ydintutkijoiden kuvia Teheranissa. AFP / LEHTIKUVA / ATTA KENARE

Iranilla ei ole keinoja selviytyä, tutkija povaa vallanvaihtoa

Asiantuntijan mukaan ajatollah Ali Khamenein valtakausi voi päättyä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Israel ja Yhdysvallat tulevat vaatimaan Iranin antautumista, arvioi ruotsalainen Lähi-idän asiantuntija Anders Persson Svenska Dagbladet -lehdessä.

– Jo nyt voi hahmotella, mitä he tulevat vaatimaan. Ja se on uraanin rikastamisen lopettaminen, hän sanoo SvD:lle.

Perssonin mukaan Iranilta saatetaan myös vaatia, että se luopuu jo rikastetusta uraanista ja suostuu kansainvälisen atomienergiajärjestö IAEA:n täysimittaisiin tarkastuksiin. Yksi vaatimus tutkijan mukaan voi olla lisäksi se, että Iran lopettaa koko ohjusohjelmansa.

– Iranilla ei ole käsittääkseni hyviä keinoja selviytyä tästä tilanteesta, Anders Persson toteaa.

Hänen mukaansa on epäselvää, kuinka kauan Iran voi vastata Israelin iskuihin. Joidenkin raporttien mukaan Iranilla ei ole enää riittävästi ohjuksia.

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu sanoi maanantaina ABC Newsin haastattelussa, että Iranin ylimmän johtajan ajatollah Ali Khamenein tappaminen voisi päättää Israelin ja Iranin välisen konfliktin.

– Israel on vuosikymmenten ajan poistanut terroriryhmien, miliisiryhmien ja kapinaryhmien johtajia. Tietääkseni Israel ei ole koskaan surmannut hallituksen päämiestä tai valtionpäämiestä, Anders Persson toteaa.

Hän kuitenkin uskoo, että Israel haluaa saada aikaan vallanvaihdon Iranissa. Se saattaa olla syynä siihen, miksi Israel hyökkäsi maanantaina Iranin valtiollisen television rakennukseen.

– Uskon, että tarkoituksena on heikentää hallintoa ja saada se näyttämään kyvyttömältä, Persson sanoo.

– Heillä on johtaja, joka on 86-vuotias, epäsuosittu ja heikko. En ole lainkaan varma, selviääkö hän tästä hengissä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)