Tutkija kaasuputkien vuodoista: Häiriöihin syytä varautua

Mika Aaltolan mukaan Itämeren häiriöt tuntuvat Suomessa nopeasti.
Venäjä on katkaissut kaasun toimitukset Nord Streamin kautta. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / JOHN MACDOUGALL
Venäjä on katkaissut kaasun toimitukset Nord Streamin kautta. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / JOHN MACDOUGALL

Ulkopoliittisen instituutin johtajan Mika Aaltolan mukaan Suomen on varauduttava Venäjän aiheuttamiin mahdollisiin häiriöihin Itämeren liikenteessä.

– Nord Stream [-kaasuputkien] rikot tuovat mieleen Venäjän kyvyn katkaista kaasuputkia ja tietoliikenne kaapeleita. Tämän torjuminen vaikeaa. Korostaa entisestään LNG-virtaa laivoilla Atlantin ylitse Euroopan henkireikänä.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

– Pitää muistaa, että eteläinen Itämeri on Suomen päävaltimo. Venäjän tuottamat häiriöt siellä tuntuvat Suomessa hyvin nopeasti. Venäjä tekee tänä talvena sen, mihin kykenee, joten häiriöihin on syytä varautua, Aaltola kirjoittaa Twitterissä.

Itämeren pohjassa kulkevissa Nord Stream 1 ja Nord Stream 2 -kaasuputkissa on havaittu viime päivinä kaasuvuotoja. Saksassa on esitetty arvioita, että vuodoissa ei olisi kyse sattumasta, vaan taustalla voisi olla myös Venäjän tahallinen sabotaasi.

Vuotaneet äänitteet viittaavat siihen, että Unkari toimi EU:ssa Kremlin etujen mukaisesti.
Euroopan jatkuva sinisilmäisyys on Szabolcs Panyin mielestä typerää ja vaarallista.
Alexander Stubb ja Volodymyr Zelenskyi keskustelivat tapauksesta.
Mainos