Tiedustelulähteiden mukaan Ukrainan vastahyökkäys ei etene Melitopoliin

Hyökkääjän maasillan katkaisu voi jäädä haaveeksi.
Ukrainan joukkoja Harkovassa 17. elokuuta 2023. AFP / LEHTIKUVA / SERGEY BOBOK
Ukrainan joukkoja Harkovassa 17. elokuuta 2023. AFP / LEHTIKUVA / SERGEY BOBOK

Yhdysvaltain tiedusteluviranomaiset arvioivat, että Ukrainan vastahyökkäys ei onnistu saavuttamaan Melitopolin kaupunkia. Asiasta kertoo Washington Post tiedustelulähteisiinsä vedoten.

Synkkä arvio perustuu Venäjän kykyyn puolustaa miehittämiin alueita rakentamiensa miinakenttien ja juoksuhautojen avulla, mikä arvioiden mukaan tulee lopulta johtamaan vastahyökkäyksen epäonnistumiseen.

Tiedusteluraporttien mukaan Ukrainan joukot eivät onnistu pääsemään Melitopoliin asti, vaan joukot pääsevät parhaimmillaankin vain useiden kilometrien päähän siitä.

Melitopol on kriittinen kaupunki Ukrainan vastahyökkäykselle, koska sitä pidetään porttina Krimille. Kaupunki on kahden tärkeän moottoritien ja rautatien risteyksessä, joiden avulla Venäjä voi siirtää sotilashenkilöstöä ja kalustoa niemimaalta muille miehitetyille alueille Etelä-Ukrainassa.

Ukraina aloitti vastahyökkäyksensä kesäkuussa. Hyökkäys ei kuitenkaan ole edennyt toivotulla tavalla. Mikäli vastahyökkäys epäonnistuu Melitopolin saavuttamisessa, myös Kiovan haaveet Venäjän maasillan katkaisusta kariutuvat.

Syyte koskee toimintaa, jota Venäjän viranomaiset pitävät terroritekona.
Pieni Sting-drooni tuhosi Ukrainaa lähestyneen Shahed-lennokin.
Iskun kohteena ollut tehdas tuottaa drooneja Venäjän asevoimille.
Mainos