Teknologia, tekoäly ja niiden ympärille rakentuva infrastruktuuri nousivat syyskuussa yksityissijoittajien osakesuosikeiksi, ilmenee Nordean Sijoittajapulssista.
– Syyskuun sijoitusliikkeissä näkyi yhdistelmä kasvun hakemista ja salkkujen tasapainottamista. Sijoittajat hakivat tuottopotentiaalia tekoälyyn, kvanttilaskentaan ja datakeskusrakentamiseen liittyvistä yhtiöistä, mutta ostetuimpien joukkoon nousivat myös finanssisektorin ja terveyspalveluiden kaltaiset vakaammat toimialat, Nordean henkilöasiakasliiketoiminnan varajohtaja Tanja Eronen sanoo tiedotteessa.
Rahastoissa ja ETF-tuotteilla varoja hajautettiin globaaleille markkinoille, Eurooppaan ja kehittyviin talouksiin. Erosen mukaan se kertoo halusta yhdistää kasvumahdollisuuksia ja riskienhallintaa.
Tekoäly näkyi valinnoissa laajalla rintamalla, Eronen kuvailee. Kiinnostus kohdistui teknologiayhtiöiden lisäksi myös niiden tarvitsemaan infrastruktuuriin ja rakentamiseen.
– Kehittyvien markkinoiden ja Euroopan suosio puolestaan kertoo siitä, että kasvua etsittiin laajemmin myös Yhdysvaltain teknologiayhtiöiden ulkopuolelta. Ikäryhmien välillä näkyi eroja: nuoret suosivat Enhanced-rahastoja, joissa yhdistyvät indeksisijoittamisen kustannustehokkuus ja mahdollisuus tavoitella vertailuindeksiä parempaa tuottoa, kun taas vanhemmissa ikäryhmissä painottuivat vakaampi tuottoprofiili ja salkun tasapainottaminen
Netto-ostetuimmat kotimaiset osakkeet olivat Sampo, Terveystalo, Revenio Group, IQM Quantum Computers ja Wärtsilä. Ulkomaisista osakkeista netto-ostetuimmat olivat EQT, NCC, Nvidia, MTU Aero Engines Holding ja DSV.
Rahastojen ja ETF:ien puolella sijoittajia kiinnostivat maailmanlaajuisten indeksien lisäksi Yhdysvaltojen S&P 500 -indeksi, Euroopan markkinat sekä kehittyvät markkinat.
Nordean Sijoittajapulssi kertoo kuukausittain suomalaisten yksityissijoittajien liikkeistä markkinoilla perustuen Nordean asiakasdataan.