Helsingin pörssin päärakennus., LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

TE: Tämä voisi houkutella suomalaiset sijoittamaan

Tiukka taloustilanne on vaikuttanut monen kansalaisen sijoitusintoon.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suomalaiset ovat sijoittamisessa nuori kansa, eikä täällä ole ollut vielä pitkään varsinaista sijoituskulttuuria, arvioi Danske Bankin yksityistalouden ekonomisti Kaisa Kivipelto Talouselämälle.

Ekonomistin mukaan monet sijoitustuotteet ovat avautuneet vasta viime vuosina paremmin tavallisille sijoittajille.

Monen kansalaisen taloustilanne on myös tiukka, mikä vaikuttaa intoon ja mahdollisuuksiin sijoittaa.

– Rahojen menettäminen saattaa kummitella monen mielessä, mikäli ei tunne sijoittamisen peruslogiikkaa, Kivipelto toteaa.

Osakesäästötili otettiin käyttöön vuonna 2020, ja se on tuonut paljon uusia sijoittajia. Osakesäästötilin on avannut jo noin 400000 sijoittajaa.

Ekonomistin mukaan esimerkiksi se, että osa eläkkeestä sijoitettaisiin itse, voisi houkutella uusia sijoittajia.

– Moni sijoittamisen aloittanut huomaa nopeasti, että se ei loppujen lopuksi ole sen vaikeampaa kuin jonkun muun talouspäätöksen tekeminen.

Kaikkein tärkein tekijä sijoittamisen aloittamiseen kannustamisessa on vertaistuki.

– On tärkeää, että on ihmisiä, jotka kertovat ja näyttävät, minkälaista sijoittaminen on.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)