TE: Näin 300 euron kuukausisijoitus voi kasvaa yli 63000 euroon

Tulos havainnollistaa, miten säännöllinen rahastosäästäminen voi kasvattaa varallisuutta pitkällä aikavälillä.
Rahastot ovat helppo tapa aloittaa sijoittaminen. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Rahastot ovat helppo tapa aloittaa sijoittaminen. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Sijoittamalla kuukausittain 300 euroa rahastoihin voi yltää kymmenessä vuodessa jopa 63 000 euron sijoitusvarallisuuteen, ilmenee Talouselämän tekemästä laskelmasta.

Laskelmassa sijoittaja olisi laittanut kymmenen vuoden aikana rahastoihin yhteensä 36 000 euroa. Sijoitusten arvo olisi noussut 65 380 euroon, eli arvonnousua olisi kertynyt 29 380 euroa.

TE:n laskelma perustuu kolmeen rahastoon, jotka Pörssisäätiön toimitusjohtaja Sari Lounasmeri valitsi Talouselämän pyynnöstä. Ajatuksena oli jakaa sijoitukset maailmanlaajuisille, eurooppalaisille ja kehittyvien markkinoiden osakemarkkinoille.

Lounasmeren mukaan sijoittajan ei tarvitse aloittaa suurilla summilla. Jos käytössä on 300 euroa kuukaudessa, summan voi jakaa tasaisesti kolmeen rahastoon. Toinen vaihtoehto on sijoittaa eri kuukausina eri rahastoihin. Pienemmällä summalla voi aloittaa yhdestä rahastosta esimerkiksi sadalla eurolla kuukaudessa.

Rahastot helpottavat aloittamista, koska sijoittajan ei tarvitse valita yksittäisiä osakkeita itse. Indeksirahasto seuraa ennalta määrättyä osakejoukkoa, kuten maailman, Euroopan tai kehittyvien markkinoiden osakkeita. Pörssilistattuja rahastoja eli ETF:iä voi ostaa pörssistä osakkeiden tapaan.

Lounasmeri painottaa hajauttamisen merkitystä. Jos rahat sijoitetaan vain suomalaisiin yhtiöihin, sijoittaja jää helposti paitsi muun maailman kasvusta. Jos taas varat laitetaan vain yhteen markkina-alueeseen, paikallinen kriisi voi iskeä koko salkkuun.

Rahastoa valitessa kannattaa kiinnittää huomiota kuluihin, osinkojen käsittelyyn ja siihen, sijoittaako rahasto suoraan osakkeisiin. Lounasmeren mukaan kasvuosuudet ovat usein verotuksen kannalta järkeviä, koska rahasto sijoittaa osingot uudelleen eikä sijoittaja joudu maksamaan niistä veroa vuosittain.

TE:n laatima laskelma on suuntaa antava, eikä mennyt tuotto takaa tulevaa kehitystä. Se havainnollistaa kuitenkin, miten pieneltäkin tuntuva kuukausisumma voi kasvaa merkittäväksi varallisuudeksi, kun sijoitusaika on riittävän pitkä ja rahat hajautetaan laajasti.

LUE MYÖS:
Sijoitatko rahastoihin? Yksi virhe voi tulla kalliiksi

Kyselyn mukaan lähes puolet suomalaisista ei ole varautunut eläkeaikaan.
Rakentamisen ja teollisuuden tuoreet luvut vahvistavat odotuksia talouden käänteestä.
Vanhat teollisuuskaupungit painivat velkaantumisen kanssa.
Mainos