Tamperelainen: Rahahuijaukset yleistyneet kaduilla

Poliisi kehottaa ihmisiä miettimään tarkkaan, milloin tuntemattomille kannattaa antaa rahaa.
Huijarit käyttävät hyväkseen ihmisten auttamishalua ja pyytävät käteistä rahaa esimerkiksi polttoaineeseen. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Huijarit käyttävät hyväkseen ihmisten auttamishalua ja pyytävät käteistä rahaa esimerkiksi polttoaineeseen. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Kaduilla tehdyt rahahuijaukset ovat yleistyneet ympäri Suomea. Sisä-Suomen poliisin tietoon on tullut tapauksia, jossa ihmisiä on saatu nostamaan käteistä rahaa tuntemattomille avunpyytäjille pankkiautomaatilta, kertoo Tamperelainen.

Kysyjä vetoaa auttamisenhaluun ja lupaa siirtää käteistä rahaa vastaavan summan auttajan tilille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Rikoskomisario Janne Sieväsen mukaan huijaajat ovat onnistuneet luomaan mielikuvan siitä, että ovat välittömässä hädässä ja tarvitsevat rahaa päästäkseen pulmasta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Huijarit ovat muun muassa kertoneet olevansa ulkopaikkakunnalta, heiltä on polttoaine lopussa ajoneuvosta ja pitäisi päästä tankille. Joku on väittänyt, että hänellä ei ole majoitusta seuraavaksi yöksi eikä rahaa ruokaakaan. Huijauksissa on siis pyydetty apua perustarpeiden hoitamiseen, Sievänen kertoo.

Lupauksesta huolimatta auttaja ei saa rahojaan takaisin. Tekaistuna todisteena tilisiirrosta on saatettu näyttää muokattua kuvakaappausta maksukuitista tai muokkaamalla verkkopankin maksupäivää tulevaan, jolloin maksaja voi myöhemmin perua maksun eikä raha ehdi siirtyä toiselle tilille.

Poliisi muistuttaa, että untemattomien rahanlainaamiseen kannattaa suhtautua varauksella ja pohtia tarkkaan myös sitä, miten käsittelee omia pankkitunnuksiaan tai luottokorttitietojaan.

Ambulanssien tuhopolttoa tutkitaan viharikoksena.
Vielä 2010-luvulla poliisi selvitti vain neljänneksen ammuskeluista.
Väkivaltaisten kuvien hallussapitoa ei ole säädetty rangaistavaksi muissa Pohjoismaissa.
Mainos