Takseja päärautatieaseman edessä Helsingissä. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Taksiraivo repesi – IL: ”Siirrymme täältä työvoimatoimistolle”

Asema-aukion taksinkuljettajat kokevat, että heitä syrjitään, kun tolpalla sallitaan jatkossa vain kaksi yritystä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Asema-aukion taksinkuljettajat ovat pettyneitä Helsingin kaupungin tekemän kilpailutuksen tulokseen, Iltalehti kertoo. Rautatieaseman viereisellä taksitolpalla sallitaan jatkossa vai Taksi Helsingin ja Fixutaxin autot, eikä enää niin kutsuttuja villejä takseja. Takseja on ollut aukiolla suuria määriä ja kuskien välillä on käyty toisi jopa käsirysyjä.

– Meistä puhutaan kuin olisimme jotain villieläimiä. Jos minä teen jonkun virheen työssäni, heti yleistetään villejä takseja. Me emme ole ongelma, taksikuski Babajide Ibidepo sanoo.

Hän kokee, että päätöksessä on osaltaan vaikuttanut rasismi.

– Useimmat meistä kuskeista ovat kunnioittavia ja ystävällisiä. Siitä huolimatta meistä on muodostettu pahaa imagoa, Wilson Chukwuemeka sanoo.

Ididepon mukaan pienten taksiyrittäjien hätistäminen Asema-aukiolta merkitsee työntekomahdollisuuksien heikentymistä.

– Täällä saa hyvänä päivänä ehkä kolme asiakasta.

– Ehkä sitten poliitikot ovat tyytyväisiä, kun me siirrymme täältä työvoimatoimistolle, Ididepo jatkaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)