Lähes jokaisessa ukrainalaisessa perheessä on professori Jaroslav Hrytsakin mukaan rintamalla kuollut sukulainen tai tuttava.
– Kuoleman teema on lähentänyt ihmisiä. Se on kuin koronapandemia. Aluksi se tuntui niin kaukaiselta, mutta sittemmin kuolema on tullut yhä lähemmälle ja lähemmälle, hän kertoo virolaiselle Postimees -lehdelle.
Hrytsak on tunnettu historioitsija ja Ukrainan katolisen yliopiston professori. Hän asuu Lvivin kaupungissa.
– Avasimme uuden hautausmaan sotilaille, eikä paikkoja enää ole riittävästi. Yksi rintamalta lomalle tullut oppilaani käy siellä hautausmaalla joka lauantai. Hän kertoi, että monet hänen ystävistään ovat jo lomalla siellä (hautausmaalla). Omien sanojensa mukaan neljäsosa hänen ystävistään on jo kaatunut.
Tappiot ja uhraukset ovat olleet valtavia, mutta Hrytsakin mukaan ukrainalaiset ovat yhä ehdottoman valmiita taistelemaan loppuun asti.
– Tämä tarkoittaa vuoden 1991 rajoja. Tässä asenteessa mikään ei ole muuttunut. Selvisimme talvesta, nyt suuret toiveemme ovat vastahyökkäyksessä, hän kertoo.
– Myös sosiologiset tutkimukset osoittavat saman. Ukrainalaisten mieliala on yhtä määrätietoinen kuin sodan ensimmäisinä kuukausina. Venäjä ja (Vladimir) Putin eivät ole onnistuneet murtamaan ukrainalaisten tahtoa.
Professorin mukaan Venäjä yrittää nyt uuvuttaa Ukrainan pitkäkestoisella sodalla.
– Toivomme, että sota saattaa siirtyä uuteen vaiheeseen, joka on paljon teknisempi kuin se on ollut tähän asti. Venäjällä ei ole mitään, jolla taistella kumppaniemme meille tarjoamaa länsimaista teknologiaa vastaan. Pääkysymys on, että saammeko tarpeeksi tällaisia aseita. Tällä hetkellä meistä näyttää siltä, että länsi ei ole kiinnostunut sodan nopeasta lopettamisesta. Siinä mielessä, että toimitettaisiin mahdollisimman paljon ja nopeasti aseita sodan lopettamiseksi, hän sanoo.
– Näyttää siltä, että länsi on pikemminkin kiinnostunut siitä, että Ukraina olisi yhtä uupunut sodasta kuin Venäjä, jotta Ukraina voitaisiin pakottaa istumaan neuvottelupöytään Venäjän kanssa. Kukaan ei tietenkään puhu siitä julkisesti, mutta tiedämme länsimaisilta ystäviltämme, että on olemassa sellainen odotus, ettei Ukraina olisi enää niin ehdoton kuin ennen.
Ukrainalaiset haluavat Hrytsakin mukaan kuitenkin ”mennä loppuun asti ja voittaa”.
– Kaikki rintamalta kotiin tulevat sotilaamme sanovat, että Venäjän armeija on mahdollista voittaa, mutta aseita tarvitaan riittävästi. Kaikki sotilaat uskovat vahvasti, että Venäjän armeija on mahdollista voittaa. Kunpa aseita olisi tarpeeksi.





