Suomi hankkii omat sotilassatelliitit – vahvistavat tiedustelua avaruudesta

Kerättyä tietoa voidaan käyttää myös muiden viranomaisten tarpeisiin.
Puolustusministeriö Helsingissä. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Puolustusministeriö Helsingissä. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Suomi hankkii ensimmäiset omat satelliitit puolustuksen käyttöön. Puolustusministeriö kertoo asiasta tiedotteessa.

Puolustusministeriö ja Iceye Oy ovat allekirjoittaneet aiesopimuksen, jonka pohjalta Suomen valtiolle voidaan hankkia SAR-tutkasatelliitteja.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Yhteistyön tavoitteena on kehittää Puolustusvoimien tiedustelu- ja valvontakykyä avaruudesta. Iceyen satelliitit kykenevät kuvaamaan ja valvomaan kohteita kaikissa sää- ja valaistusolosuhteissa.

–Avaruuden merkityksen kasvaessa otamme nyt pitkien valmisteluiden jälkeen myös Suomen puolustuksessa ainutlaatuisen askeleen. Omien satelliittien hankinnalla vahvistamme puolustuksemme itsenäistä tiedustelu- ja valvontakykyä avaruudessa. Samalla tuemme kotimaan korkean teknologian puolustusteollisuutta ja avaamme uusia mahdollisuuksia yhteistyön kehittämisessä liittolaisten ja kumppanien kanssa, puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) kertoo tiedotteessa.

Aiesopimus sisältää alustavan suunnitelman hankittavasta kokonaisuudesta ja aikataulusta. Suunniteltuun hankintaan sisältyy tekniset järjestelyt ja laitteet, jotka mahdollistavat Puolustusvoimien avaruudesta tapahtuvan itsenäisen valvontakyvyn kehittämisen. Satelliittien tuottamaa tietoa voidaan käyttää myös muiden viranomaisten tarpeisiin.

Kansanedustaja painottaa, että kukaan ei ole tuomassa ydinaseita Suomeen.
Kokemukset Ukrainasta ovat osoittaneet, että väestön väliaikaisilla liikkumisilla mahdollistetaan maan puolustamisen jatkaminen suojellen samalla siviilejä.
Varjolta on tullut simulaatiokoulutukseen täysin konfiguroitu ja testattu alusta, joka on suoraan käyttövalmis.
Mainos