Suomen talous yllätti rajusti – kasvuennusteisiin voi tulla nostopaineita

Ekonomistin mukaan talouden tilannekuva on muutamassa viikossa muuttunut valoisammaksi.
Suomen talous kasvoi toukokuussa 2,8 prosenttia edellisvuoden toukokuusta. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Suomen talous kasvoi toukokuussa 2,8 prosenttia edellisvuoden toukokuusta. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Suomen talous on selvässä kasvussa: toukokuun työpäiväkorjattu tuotanto kasvoi 2,8 prosenttia edellisvuoden toukokuusta, kertoo Tilastokeskus. Toukokuun kausitasoitettu tuotanto kasvoi 0,8 prosenttia edelliskuukaudesta.

– Hurja kasvu jatkui! Q2 [Toinen vuosineljännes] on alkanut paljon odotettua vahvemmin, Akavan pääekonomisti Pasi Sorjonen kommentoi lukuja viestipalvelu X:ssä.

Lisäksi Tilastokeskus kertoi, että huhtikuun työpäiväkorjattu tuotanto kasvoi tarkentuneiden tietojen mukaan 2,4 prosenttia edellisvuoden huhtikuusta, kun aiempien tietojen mukaan luku oli 0,9 prosenttia.

Kuntarahoituksen pääekonomisti Timo Vesala kirjoittaa viestipalvelu X:ssä, että tiistaiaamuna julkaistut tuotantoluvut jatkavat positiivisten yllätysten sarjaa.

Vesalan mukaan talouden tilannekuva on muutamassa viikossa muuttunut huomattavasti valoisammaksi ja tuoreimmatkin bkt-ennusteet voivat olla jo osin vanhentuneita.

– Alkuvuoden kasvuyllätyksen mittaluokkaan liittyy toki yhä paljon epävarmuutta, mutta jos alustavat arviot jäävät tulevilla tarkistuskierroksilla kutakuinkin voimaan, kuluvan vuoden kasvuennusteisiin voi kohdistua merkittävääkin nostopainetta, Vesala kirjoittaa blogissa.

Yhtenä taustatekijänä on kansainvälisen toimintaympäristön näkymät, jotka ovat kirkastuneet Persianlahden rauhanponnisteluiden myötä. 

Suomen bruttokansantuote kasvoi tammi-maaliskuussa 0,9 prosenttia edellisestä neljänneksestä.

Maanantaina Tilastokeskus kertoi, että kuluttajien luottamus nousi kesäkuussa korkeimmalle sitten helmikuun 2022. Luottamusindikaattorin saldoluku oli kesäkuussa -5,3, kun toukokuussa se oli -10,5. Odotukset omasta ja etenkin Suomen taloudesta kohenivat selvästi.

Tutkimuksen mukaan menoperusteinen sopeutus hidastaa myös kasvua, mutta selvästi vähemmän.
Tutkimuksen mukaan Suomen viennin osuus on alentunut toiseksi eniten 42 vertailumaan joukossa.
Sofia Vikmanin mukaan positiiviset talousuutiset valavat uskoa kotitalouksiin.
Mainos