– Ukraina on onnistunut arvioimaan voimasuhteet alueellisesti oikein ja kyennyt tempaamaan aloitteen käsiinsä. Venäjä ei monin paikoin kykene järjestelmälliseen vastarintaan ja on jatkuvasti reagoimassa, kirjoittaa Maanpuolustuskorkeakoulun strategian opettaja Antti Pihlajamaa Twitterissä.
Ukrainan etenemisen jatkumisesta on hänen mukaansa vaikea sanoa mitään.
– Vaikka nyt nähty menestys ei olekaan tae tulevasta, tällä menolla Venäjää kuitenkin ajetaan kohti pistettä, jossa se joutuu yhä enemmän valitsemaan, missä käyttää rajallisiksi käyneitä voimiaan.
– Sotaa on vaikea ennakoida, mutta edellä kuvattu kehitys saattaa luoda Ukrainalle uusia mahdollisuuksia nyt nähdyn kaltaiseen etenemiseen. Toisaalta ei ole realismia odottaa, että sota olisi tästä eteenpäin pelkkää Ukrainan voittokulkua, Pihlajamaa arvioi.
Hän toteaa, että joka tapauksessa Venäjä maksaa nyt veroa päätöksestään edetä useissa suunnissa yhtä aikaa.
– Nyt noita suuntia pitäisi puolustaa samanaikaisesti. Etäisyydet Ukrainassa ovat pitkiä (esim. Herson – Harkova linnuntietä yli 400 km) eikä joukkoja siirrellä sinne tänne hetkessä.
– Tällä hetkellä idea, jonka varassa Venäjä käy tätä sotaa, on kateissa. Alun pyrkimys shokkiefektin luomiseen ja sen jälkeinen tuhoamissota Itä-Ukrainassa on vaihtunut – niin, vaikea sanoa, mihin, Pihlajamaa summaa.
Ukrainassa menestys näyttää nyt seuraavan menestystä. Ukraina on onnistunut arvioimaan voimasuhteet alueellisesti oikein ja kyennyt tempaamaan aloitteen käsiinsä. Venäjä ei monin paikoin kykene järjestelmälliseen vastarintaan ja on jatkuvasti reagoimassa. Muutama ajatus alla. 1/
— Antti Pihlajamaa (@AnttiPihlajamaa) September 10, 2022