Siemens aloittaa muutosneuvottelut. LEHTIKUVA/TEEMU SALONEN

Siemens käynnistää muutosneuvottelut

Säästötoimenpiteillä sanotaan turvattavan yhtiön kilpailukyky.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yhtiön tiedotteen mukaan Suomen talouden sekä vienti- ja rakennusteollisuuden vaikea tilanne on vaikuttanut Siemens Osakeyhtiön liiketoimintaympäristöön.

– Hidas talouskasvu sekä peruuntuneet tai siirtyneet investointihankkeet ja vihreän siirtymän investoinnit ovat vähentäneet liiketoimintamahdollisuuksia. Koska taloudessa ei näy käännettä parempaan, Siemens Osakeyhtiö on antanut muutosneuvotteluesityksen.

Sen tarkoituksena on sopeuttaa kustannusrakenne vastaamaan nykyistä markkinatilannetta. Muutosneuvottelut koskevat enimmillään 43 työpaikan vähentämistä Suomessa, Virossa, Latviassa ja Liettuassa.

Muutosneuvottelut käynnistyvät 19. elokuuta ja kestävät kuusi viikkoa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)