SDP:n kansanedustaja Ilmari Nurminen kertoo viimeaikaisen julkisuuden ottaneen koville. Nurminen on saanut osakseen runsaasti mediahuomiota pääministeri Sanna Marinin (sd.) sosiaalisen median päivitysten kautta.
– Onhan tämä henkilökohtaisesti ollut kova myllytys siinä mielessä, että ihmisiä tässä vaan ollaan. Kova kielenkäyttö on ollut oikeasti aika kohtuutonta, Ilmari Nurminen sanoo Helsingin Sanomille.
Nurminen on loukkaantunut verkossa esitetyistä väitteistä, joiden mukaan hänen poliittinen ura perustuisi ystävyyteen pääministerin kanssa. Nettikommenteissa kansanedustajaa on kutsuttu ”Bile-Ilmariksi”.
– Olen hakenut kaikki ääneni ihan itse ihmisten luota. Olen tapittanut jo nuorena yksin Tammelan keskustorilla ja puhunut kuin Runeberg, Ilmari Nurminen toteaa.
Pirkanmaalainen poliitikko valittiin eduskuntaan 24-vuotiaana vuonna 2015. Hän on keskittynyt erityisesti sosiaali- ja terveysalaan.





