Saksalaismeppi MT:lle: Kuka maksaa ennallistamisen satojen miljardien kulut?

Norbert Lins vaatii ennallistamisasetuksen toimeenpanon pysäyttämistä.
EU-komission päämaja Brysselissä. AFP / LEHTIKUVA / NICOLAS TUCAT
EU-komission päämaja Brysselissä. AFP / LEHTIKUVA / NICOLAS TUCAT

EU-parlamentin suurin ryhmä EPP vaatii jarrua EU:n ennallistamisasetuksen toimeenpanoon, kertoo Maaseudun Tulevaisuus. Oikeistolaiseen EPP:hen kuuluvat myös kokoomuksen suomalaismepit.

EPP:n vaikutusvaltaisimpiin meppeihin kuuluva saksalainen Norbert Lins sanoo MT:lle, että asetuksen kustannukset uhkaavat nousta koko EU:ssa satoihin miljardeihin euroihin. Lins toimii Euroopan parlamentin maatalousvaliokunnan varapuheenjohtajana.

– Kun kaikki vaadittu ennallistaminen koko EU-alueella lasketaan yhteen, puhumme korkeasta kolminumeroisesta miljardiluvusta, Lins arvioi MT:lle.

Hänen mukaansa ongelmana on, ettei laskun maksajasta ole selvyyttä. EU-komissio on Linsin mukaan myöntänyt vastauksessaan saksalaismeppi Christine Schneiderin kirjalliseen kysymykseen, ettei rahoitusta ole varmistettu.

– Siksi me vaadimme, että asetuksen toimeenpano pitää pysäyttää. Jäsenmaiden ei pidä lähettää omia kansallisia ohjelmiaan Brysseliin ennen kuin on tiedetään, mistä rahoitus tulee.

Kirjoittajan mukaan EU:n uudet säännöt lisäävät eurooppalaisten yritysten työtä ja kustannuksia.
Komission tutkimuskeskuksen pahimmassa laskelmassa kahvin kuluttajahinta nousisi jopa 332 prosenttia.
Tuore raportti on herättänyt kiinnostusta Britannian päätöksenteon ytimessä.
Mainos