Ruotsissa koulutettu prikaati ukrainalaisia sotaan

Sotilaat ovat harjoitelleet muun muassa panssarivaunujen käyttöä.
Panssarivaunuja Kristianstadissa Ruotsissa Aurora 2023 -harjoitusten yhteydessä. AFP / LEHTIKUVA / JOHAN NILSSON
Panssarivaunuja Kristianstadissa Ruotsissa Aurora 2023 -harjoitusten yhteydessä. AFP / LEHTIKUVA / JOHAN NILSSON

Ruotsi on kouluttanut kokonaisen prikaatin ukrainalaisia sotilaita tositoimia varten. Osa koulutetuista saattaa jo olla rintamalla hyödyntämässä opittuja taitoja.

Ukrainalaiset sotilaat ovat harjoitelleet muun muassa panssarivaunujen operoimista. Oletettavasti harjoituskäytössä ovat olleet ainakin Stridsvagn 122, joka on paranneltu versio saksalaisesta Leopard 2 -vaunusta ja Stridsfordon 90, joka tunnetaan Suomessa nimellä CV-90.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Stridsvagn 122 on raskas taistelupanssarivaunu ja Stridsfordon 90 sen sijaan hieman kevyempi rynnäkköpanssarivaunu.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Näiden lisäksi ukrainalaiset ovat päässeet harjoittelemaan ruotsalaisella Archer-tykkijärjestelmällä. Kyseessä on itseliikkuva pitkän kantaman haupitsi.

Ukrainalaisprikaati on tiettävästi palannut sotaa käyvään maahan tässä kuussa.

Oleksandr Syrskyin mukaan Ukraina on vähitellen saanut vapautettua asutuskeskuksia.
Aluksi robotteja aiotaan käyttää tiedustelutehtävissä.
Ukrainan joukot ovat edenneet etelässä Zaporižžjan alueella.
Mainos