Aftonbladet, Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet sekä televisiokanavat TV4 ja Sveriges Television ilmoittivat heti, että Expressen voi käyttää heidän aineistoaan ruotsidemokraattien vaalivalvojaisista.
Maahanmuuttokriittisyydestään tunnettu puolue perusteli porttikieltoaan sillä, että Expressen on toiminut yhteistyössä ääriaineksia sisältävän tutkimusryhmän kanssa. Expressen paljasti viime viikolla, että 15 ruotsidemokraattien poliitikkoa on kirjoittanut rasistisia viestejä vihasivustoille.
– Minusta on hämmästyttävää, että parlamentaarinen puolue yrittää estää uutisoinnin vaalivalvojaisistaan. Tämä on kosto meidän viimeviikkoisista paljastuksistamme. Tämä on myös suora hyökkäys lehdistön vapautta kohtaan, sanoi Expressenin päätoimittaja Thomas Mattsson.





