Venäjän raa’an hyökkäyssodan kohteeksi joutunut Ukraina taistelee olemassaolostaan, mutta jaksaa ranskalaisprofessori Nicolas Tenzerin mukaan yhä uskoa parempaan tulevaisuuteen osana Eurooppaa.
Maineikkaan pariisilaisen Sciences Po -yliopiston kansainvälisten suhteiden professorina toimiva Tenzer on juuri palannut Euroopan parlamentin ja Ranskan senaatin valtuuskuntien matkalta ja kertoo vaikutelmistaan Desk Russie -verkkojulkaisussa.
Vladimir Putinin johtama Venäjä käy hänen mukaansa Ukrainaa vastaan rikollista sotaa, jonka tavoitteena on Ukrainan valtion ja kansan fyysinen tuho. Samaan aikaan uskomattoman rohkeat ja voimakastahtoiset ukrainalaiset kuitenkin katsovat tulevaisuuteen luottavaisin mielin.
– He kaikki odottavat oikeutetusti lännen yhä vahvempia toimia Ukrainan puolustamiseksi ja sitoutumista siihen, että Venäjä saadaan työnnettyä ulos maasta. Heiltä ei kannata odottaa valituksia tai syytöksiä, sillä niiden sijaan kuulette, miten he suunnittelevat vapaata ja eurooppalaista Ukrainaa, Tenzer sanoo.
Hän pitää selvänä, että raskailla uhrauksillaan Ukraina on jo ansainnut EU:n ehdokasvaltion aseman.
– Viivyttely ei olisi vain arvotonta ja häpeällistä, vaan se olisi myös osoitus strategisesta sokeudesta. Kyse ei ole vain lahjasta, jonka voisi antaa apua tarvitsevalle ystävälle, vaan myös valtavasta voimavarasta Euroopan unionille niin taloudellisesti, poliittisesti kuin turvallisuuden kannalta, hän toteaa.





