Puolustusministeri: Suomi valmistelee uutta apupakettia Ukrainalle

Turvallisuussyistä apupaketin tarkempaa sisältöä ei avata.
Suomi valmistelee sotilasapupakettia Ukrainaan. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Suomi valmistelee sotilasapupakettia Ukrainaan. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Suomi valmistelee uutta apupakettia Ukrainalle, kertoo puolustusministeri Mikko Savola (kesk.) Twitter-viestissään.

Apupaketti on järjestyksessään kahdestoista, jonka Suomi on antanut Ukrainalle sodan alkamisen jälkeen. Savolan mukaan päätökset paketista tullaan tekemään lähiviikkojen aikana.

Tuen sisältöä valmistellaan Savolan mukaan yhdessä puolustusvoimien kanssa, mutta tarkemmin paketin sisältöä ei tulla julkisuudessa avaamaan turvallisuussyiden vuoksi. Savola kuitenkin painottaa, että avustuspaketti ei saa heikentää Suomen omaa puolustuskykyä.

Savola kertoo Suomen tekevän avustuspaketin suhteen yhteistyötä myös muiden Ukrainaa tukevien kumppanimaiden kanssa.

– Kansainvälisiä keskusteluja käydään kaiken aikaa, Savola vahvistaa.

Ukraina on viime päivien aikana saanut lukuisia lupauksia uusista asetoimituksista. Torstaina ilmoitettiin, että Saksa ja Yhdysvallat luovuttavat Ukrainalle Marder- ja Bradley -rynnäkköpanssarivaunuja. Lisäksi Ukraina saa pitkään toivomiaan Patriot-ilmapuolustusjärjestelmiä.

Tasavallan presidentin mukaan Suomi seisoo vahvasti Ukrainan rinnalla.
Hyökkääjä on tasaisesti lisännyt lentopommien käyttöä ja nyt niitä pudotetaan jo yli 8000 kuukaudessa.
Kun armeijasta tulee riittävän hauras, yksi voimakas vastaisku voi murtaa sen, asiantuntija sanoo.
Mainos