Puolan suurlähettiläs Tomasz Chłoń kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa, että hän ei ole huolissaan Naton tulevaisuudesta. Chłońilla on takanaan pitkä ura puolustusliiton palveluksessa.
Suurlähettiläs ei usko Yhdysvaltain aikovan erota Natosta.
– Se olisi Yhdysvaltain kaikkien etujen vastaista, hän toteaa.
Euroopan maat nostavat parhaillaan puolustusbudjettejaan Venäjän hyökkäyssodan ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin puheiden vuoksi. Chłoń ei usko Venäjän hyökkäävän Naton jäsenvaltioita vastaan. Viidennen artiklan testaaminen olisi maalle liian iso riski.
– Jos kaikki Nato-maat käyttäisivät 3,5 prosenttia bruttokansantuotteestaan puolustukseen, se olisi 13 kertaa enemmän kuin mitä Venäjä käyttää. Venäläiset eivät hyökkää itseään vahvempaa vastaan, Chłoń arvioi.
Puola käytti vuonna 2024 bruttokansantuotteestaan 4,2 prosenttia puolustusmenoihinsa ja aikoo tänä vuonna nostaa puolustusbudjettinsa 4,7 prosenttiin, artikkelissa kerrotaan.
Chłoń uskoo Venäjän talousahdingon lopulta olevan sodan ratkaiseva tekijä. Venäjällä ei vain ole siihen enää rahaa.
– Venäläiset ovat helmikuusta 2022 lähtien menettäneet sodalle jo 400 miljardia euroa. Kun öljyn hinta laskee, he menettävät neljänneksen tämän vuoden tuloistaan. Heitä vaivaa korkea inflaatio ja työvoimapula. Eivät he pitkään voi jatkaa näin, Chłoń toteaa.





