Puola on lähettänyt poliisin terrorisminvastaisia yksiköitä Venäjän Kaliningradin rajan läheisyyteen, sillä tiedustelutiedot ovat varoittaneet mahdollisista sabotaasi-iskuista lähipäivinä.
Yksiköt toimivat yhdessä armeijan, rajavartioston ja tiedustelupalvelujen kanssa Koillis-Puolan Warmian-Masurian ja Podlaskien alueilla, sanoi Puolan poliisin ylin johtaja Marek Boroń RMF FM -uutismedialle.
Poliisin päämajassa on perustettu erityinen johtokeskus, ja lisäjoukkoja on lähetetty useilta eri alueilta.
Puolan sotilastiedustelu ja liittolaismaiden tiedustelupalvelut varoittivat viime viikolla, että Venäjän rajan läheisyydessä saattaa tapahtua sabotaasi-iskuja. Niihin voisi kuulua myös aseistettujen ryhmien tunkeutumisia.
Borońin mukaan turvallisuusjoukkojen vahvistetun läsnäolon tarkoituksena on suojella asukkaita ja infrastruktuuria sabotaasin ja ulkomaisten tiedustelupalvelujen toiminnan uhan vuoksi.
Poliisijohtaja kiisti, että joukkojen keskittämisellä olisi yhteyttä Puolassa meneillään olevaan perustuslakituomioistuinta koskevaan kriisiin, joka on johtanut protesteihin ja vastakkainasetteluun hallituksen ja opposition välillä.
LUE MYÖS:
Venäläisvakooja pidätettiin Puolassa – ”Olemme sodassa”