Professorit ja Tieteentekijät: Unkari vaarantaa vakavasti akateemisen vapauden

Professoriliitto ja Tieteentekijöiden liitto esittää huolestumisensa Unkarin aikeista sulkea Central European University.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Unkarin hallitus ajaa kansainvälisistä protesteista huolimatta läpi lakimuutosta, jonka tarkoituksena on Budapestissa vuodesta 1991 asti toimineen maineikkaan Central European Universityn (CEU) sulkeminen.

– Hanke vaarantaa vakavasti akateemisen vapauden Unkarissa ja tieteen kansainvälisyyden ja riippumattomuuden Euroopassa, toteavat Professoriliitto ja Tieteentekijöiden liitto kannanotossaan.

Tieteentekijöiden liiton puheenjohtaja Petri Koikkalaisen ja Professoriliiton puheenjohtaja Kaarle Hämerin mukaan tapauksen tekee erityisen merkittäväksi se, että Unkari, toisin kuin eräät muut maat, joissa akateemista vapautta on viime aikoina loukattu, on Euroopan unionin jäsenmaa.

– CEU:n toivo perustuu suurelta osin siihen, että Unkarin eurooppalaiset kumppanit pystyvät vakuuttamaan Unkarin hallituksen hankkeen haitallisuudesta ja sen aiheuttamasta peruuttamattomasta vahingosta maan maineelle.

Professoriliitto ja Tieteentekijöiden liitto kiittävät niitä suomalaisia poliitikkoja, kuten Alexander Stubbia (kok.) ja Erkki Tuomiojaa (sd.), jotka ovat jo liittyneet vastalauseisiin CEU:n puolesta.

Liitot vetoavat, että myös muut poliitikot ja vaikuttajat nostavat tapauksen mahdollisimman näkyvästi esille hallitusten välisissä yhteyksissä sekä Euroopan parlamentissa, jossa Unkarin hallituspuolue Fidesz on suurimman parlamenttiryhmän Euroopan kansanpuolueen EPP:n jäsen.

Central European Universityn rehtori ja henkilökunta korostavat, että tapauksen vaikutukset voivat ulottua laajemmalle kuin yhteen yliopistoon. Unkarista ja CEU:sta voi muodostua esimerkki muille eurooppalaisille hallituksille, jotka haluavat hiljentää tai sulkea yliopistojaan.

Koikkalainen ja Hämeri huomauttavat, että Unkarissa on parhaillaan valmisteilla myös lakihanke, jonka tarkoituksena on voimakkaasti rajoittaa kansalaisjärjestöjen toimintaa.

– Pohjimmiltaan kyseessä on vapaan kansalaisyhteiskunnan ja mielipiteen- ja ilmaisunvapauden tulevaisuus keskellä Euroopan unionia, he toteavat.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)