Presidentti: Etulinjan tilanne idässä erittäin vaikea

Ukrainan joukot torjuvat Venäjän jatkuvia hyökkäyksiä.
Rauniot palavat Bahmutissa. AFP/LEHTIKUVA/YEVHEN TITOV
Rauniot palavat Bahmutissa. AFP/LEHTIKUVA/YEVHEN TITOV

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi myönsi myöhään perjantainailtana, että sotilaallinen tilanne osissa Itä-Ukrainaa on ”erittäin vaikea”. Hän kuitenkin sanoi CNN:n mukaan, että Ukrainan joukot jatkavat Venäjän hyökkäysten torjumista.

– Etulinjan tilanne on edelleen erittäin vaikea Donbasin avainalueilla – Bahmutissa, Soledarissa, Mariinkassa ja Kreminnassa, Zelenskyi totesi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Neljä kaupunkia ovat etulinjassa Donetskissa ja Luhanskissa, joka etulinja on liikkunut vain vähän viimeisen kolmen kuukauden aikana.

– Näillä alueilla ei ole jäljellä taloja, jotka olisivat vahingoittumattomia tykkitulen ja tulipalojen takia. Miehittäjät ovat itse asiassa tuhonneet Bahmutin. Jälleen yksi Donbasin kaupunki, jonka Venäjän armeija on muuttanut poltetuiksi raunioiksi, Zelenskyi sanoi.

Hänen mukaansa Ukrainan joukot pitävät asemansa, torjuvat hyökkäyksiä ja aiheuttivat konkreettisia tappioita viholliselle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Donetskin Bahmutin kaupungin ympärillä on käyty kuukausia raskaita taisteluita. Kaupunki on kärsinyt laajasta tuhosta, samoin kuin kymmenet muut asutuskeskukset Donetskin etulinjojen varrella.

Aiemmin perjantaina presidentin kanslian neuvonantaja Oleksi Arestovich sanoi, että venäläiset puskevat ennennäkemättömästi kohti Bahmutia. Hän kertoi myös, että tilanne läheisen Soledarin ympärillä ”on pahentunut hieman” venäläisten lähestyessä kylää lähellä tärkeää moottoritietä.

Luhanskin suunnassa Arestovich puhui ”dynaamisista etulinjoista”, joissa kumpikin osapuoli hyökkää. Hän sanoi, että tällä hetkellä venäläiset hyökkäävät ja me puolustamme.

Sota-asiantuntija uskoo Ukrainan jatkavan drooni-iskujaan Suomen lähialueella.
Liittolaiset ovat pyytäneet Ukrainaa pidättäytymään iskuista venäläisiin öljynjalostamoihin.
Sotilasviranomaiset ratsaavat kylien alkoholisteja täyttääkseen värväyskiintiönsä.
Mainos