Yle kertoo, että poliisissa ollaan tyytyväisiä tuoreeseen hallitusohjelmaan. Petteri Orpon (kok.) hallitus aikoo muun muassa lisätä poliiseja ja siirtää heidän tehtäviään.
– Poliisin näkökulmasta on tullut käsitys, että nyt poliittinen taho haluaa selvästi turvata poliisin toimintakyvyn ja vahvistaa sisäistä turvallisuutta, poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen kertoo Ylelle.
Poliisilla on ehdotus siitä, kuinka heidän tehtäviään tulisi siirtää. Päihtyneet siirrettäisiin sosiaali- ja terveyspuolelle, vankien kuljetus vankeinhoidon viranomaisille sekä käräjien vartiointi yksityiselle turva-alalle.
Kolehmainen sanoo, että päihtyneiden kuljettaminen ja säilyttäminen vie hyvin paljon poliisin aikaa. Hänen mukaansa se muutenkin sopisi paremmin sosiaali- ja terveyspuolen asiaksi.
– Onko poliisin putka paras lääke yksilön päihdeongelmaan? Aamulla pois ja kierre jatkuu, kun sen sijaan pystyttäisiin puuttumaan niihin juurisyihin, hän toteaa.
Poliisiylijohtajan mukaan tehtävien siirtäminen ei uhkaa turvallisuutta ja oikeusturvaa.
– Totta kai poliisi jatkossakin vastaa niistä tehtävistä, joihin liittyy rikoksia tai väkivaltaa, hän huomauttaa.





