Poliisi räjäytti dynamiittipötköjä saarella

Tehtävä oli hankala ja vaarallinen.
Poliisiauto Oulussa. LEHTIKUVA / TIMO HEIKKALA
Poliisiauto Oulussa. LEHTIKUVA / TIMO HEIKKALA

Lounais-Suomen poliisi sai lauantai-iltana ilmoituksen, jonka mukaan Kemiönsaarella sijaitsevalla kiinteistöllä on varastoituna dynamiittia. Dynamiitti jouduttiin tuhoamaan paikan päällä, kertoo poliisi.

Dynamiittipötköt ja niiden räjäyttämiseen tarkoitetut heikkovirtanallit oli Kemiönsaarella sijaitsevalla kiinteistöllä varastoitu käytännössä samaan kasaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Dynamiittia ei voitu turvallisesti kuljettaa muualle, sillä jopa hankaussähkö saattaa tällaisessa tapauksessa käynnistää räjähdyksen aiheuttavan ketjureaktion.

Poliisi joutui suorittamaan hallitun räjäytyksen dynamiitin raivaamiseksi. Tehtävä oli hankala ja vaarallinen, joten tehtävälle varattiin myös ambulanssi.

Poliisi muistuttaa räjähdysaineiden varastointia koskevista säädöksistä ja määräyksistä. Niiden noudattamatta jättämisen seuraukset voivat olla vakavia ja peruuttamattomia.

Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan asiaan suhtaudutaan vakavasti.
Haitallisen toiminnan kohtaaminen verkossa ovat nuorille arkipäivää, kertoo tuore tutkimus.
Paikalla on poliisin mukaan noin 30 mielenosoittajaa.
Mainos