Poliisi laajentaa Porvoon jalostamon lentokieltoaluetta

Nesteen jalostamon yllä on havaittu viime aikoina luvattomia lennokkeja.
Öljynjalostusyhtiö Nesteen Porvoon jalostamo Sandvikenissä. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Öljynjalostusyhtiö Nesteen Porvoon jalostamo Sandvikenissä. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Itä-Uudenmaan poliisi kertoo Twitterissä laajentavansa Porvoon Nesteen jalostamon lentokieltoaluetta.

Rajoitus astui voimaan tiistaina kello 15.00 ja on voimassa seitsemän vuorokautta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lentokieltoalue jalostamon ympärillä on laajennuksen myötä halkaisijaltaan 8 kilometriä ja korkeudeltaan 500 metriä.

Lentokieltoalueen laajentaminen johtuu luvattomista lennokeista, joita on havaittu viime viikkoina ja päivinä erityisesti jalostamon päällä, kertoo ylikomisario Timo Leppä Helsingin Sanomille.

Luvattomista lennokeista tai niiden lähteistä ei pystytä Lepän mukaan sanomaan mitään.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Poliisi on selvittänyt jokaista tapausta, samoin Nesteen oma turvaorganisaatio. Niistä ei ole sen kummempaa kerrottavaa.

Poliisihallitus kertoi viime viikolla tiedotteessaan, että poliisin tietoon on viime viikkoina tullut miehittämättömiin ilma-aluksiin eli lennokkeihin liittyviä havaintoja, joista osa on tehty Suomen kriittisten infrastruktuurikohteiden lähellä.

Viranomainen selvittää tapahtumien kulkua.
Esitutkinta ei valmistunut ennen syyteoikeuden raukeamista.
Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan asiaan suhtaudutaan vakavasti.
Mainos