Kim Ju Ae isänsä kanssa. Pohjois-Korean valtiollisen KCNA-uutistoimiston jakama kuva sota-aluksen vesillelaskusta Rajinin telakalla 12. kesäkuuta. AFP / LEHTIKUVA / STR

Pohjois-Korea sai kovan onnen sotalaivansa vesille – Kim Jong-unin tytär edusti

Osittain uponneen aluksen nopea korjausaikataulu herättää epäilyksiä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Pohjois-Korea väittää laskeneensa uuden sotalaivansa onnistuneesti vesille – saman aluksen, joka alle kuukausi sitten kaatui kyljelleen laskun yhteydessä ja osittain upposi.

Pohjois-Korean johtajan Kim Jong-unin kerrotaan raivostuneen vahingosta ja vaatineen, että alus korjataan pikaisesti. Vähintään neljä telakan työntekijää ja yksi korkeampi virkamies on pidätetty tapauksen johdosta.

Nyt Pohjois-Korean valtionmedia kertoo, että alus on täysin korjattu. BBC:n mukaan aikajanan lyhyys herättää kuitenkin kysymyksiä siitä, onko kaikki korjaukset todella saatu valmiiksi.

Viime viikkojen satelliittikuvissa näkyi kaatunut alus satamassa ennen sen siirtämistä korjauspaikalle.

Kim edusti vesillelaskutilaisuudessa yhdessä tyttärensä Kim Ju Aen kanssa, jota ei ole toistaiseksi usein nähty julkisuudessa. Kim Ju Aen on arvioitu syntyneen 2012 tai 2013.

Uppoumaltaan 5 000 tonnia olevan hävittäjän käyttöönoton on tarkoitus mainostaa Pjongjangin kunnianhimoista hanketta laivaston modernisoimiseksi. Erakkovaltio on rakentanut kaksi samanlaista alusta, laivastonsa suurimmat, joilta ainakin teoriassa voisi laukaista ydinaseita.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)