Pk-seudulla alkaa ensi viikolla Kehä 23 -puolustusharjoitus

Paikallispuolustusharjoitusta johtaa Kaartin jääkärirykmentti 2.–10. maaliskuuta Uudenmaan alueella.
Tilanne päällä Kehä 22 -paikallispuolustusharjoituksessa Espoossa 6. kesäkuuta 2022. LEHTIKUVA/MIKKO STIG
Tilanne päällä Kehä 22 -paikallispuolustusharjoituksessa Espoossa 6. kesäkuuta 2022. LEHTIKUVA/MIKKO STIG

Harjoitusjoukkojen vahvuus on noin 1 250 henkilöä koostuen varusmiehistä, reserviläisistä ja henkilökunnasta. Reserviläisiä osallistujista on yli 800. Kehä 23 -paikallispuolustusharjoituksen johtaa Kaartin jääkärirykmentin apulaiskomentaja, eversti Vesa Laitonen.

Harjoitukseen sisältyy paikallistason viranomaisyhteistyön harjoittelu, jonka tavoitteena on kehittää viranomaisten keskinäisiä toimintavalmiuksia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mukana harjoituksessa ovat Helsingin poliisi, Helsingin kaupunki, energiayhtiö Helen, Helsingin seudun liikenne, Helsingin seudun ympäristöpalvelut, Helsingin kaupungin pelastuslaitos ja Vuosaaren satama.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Harjoitukseen osallistuvat lisäksi raivaamisen erikoisosasto REO Karjalan prikaatista ja sotilaspoliisiosastot Rannikkoprikaatista ja Merisotakoulusta.

Kehä 23 -paikallispuolustusharjoituksessa joukkojen toiminta painottuu pääkaupunkiseudulle. Harjoituspaikat sijaitsevat Helsingin, Vantaan, Sipoon ja Tuusulan alueilla. Harjoitusjoukoilla on taisteluvarustus, mukaan lukien rynnäkkökivääri. Maaliosastot voivat käyttää myös siviilivaatteita. Henkilökunta käyttää keltaisia huomioliivejä maastopuvun päällä.

Harjoituksessa on mukana noin 200 ajoneuvoa, joiden joukossa on myös panssaroituja ajoneuvoja. Osassa harjoituskohteista käytetään harjoitusampumatarvikkeita, jotka saattavat aiheuttaa melua harjoituskohteiden lähistöllä.

Karjalan prikaatissa kuoli varusmies tiistaina.
Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan asiaan suhtaudutaan vakavasti.
Puolustusvoimat kertoo torjuvansa mahdolliset Suomen ilmatilaan luvatta tulevat lennokit.
Mainos