Ilmavoimien hävittäjät partioivat itäisen Suomenlahden yllä

Puolustusvoimat kertoo torjuvansa mahdolliset Suomen ilmatilaan luvatta tulevat lennokit.
Ilmavoimien Hornet-hävittäjä. LEHTIKUVA / TIMO AALTO
Ilmavoimien Hornet-hävittäjä. LEHTIKUVA / TIMO AALTO

Puolustusvoimat on tehostanut alueellisen koskemattomuuden valvonnan ja turvaamisen toimenpiteitä Ukrainan Venäjälle Suomenlahden itäosiin toteuttamien drooni-iskujen aikana.

Ukraina on iskenyt viime päivinä toistuvasti lennokeilla Pietarin lähialueille, muun muassa Laukaansuun (Ust-Luga) ja Koiviston (Primorsk) satama-alueille.

Puolustusvoimat kertoo tiedotteessa seuraavansa yhdessä liittolaisten kanssa Suomen lähialueen tapahtumia tarkasti.

– Meillä on reaaliaikainen tilannekuva lähiympäristömme sotilaallisesta toiminnasta ja säätelemme omaa valmiuttamme tarpeen mukaisesti.

Puolustusvoimat on varautunut miehittämättömien ilma-aluksien torjuntaan osana monikerroksista ilmapuolustusjärjestelmää. Puolustusvoimilla on kyky torjua Suomen ilmatilaan tarkoituksellisesti tai tahattomasti luvatta tulevat miehittämättömät ilma-alukset.

Vallitsevassa tilanteessa toiminta näkyy erityisesti Kaakkois-Suomen ja itäisen Suomenlahden alueella ilmavoimien hävittäjien sekä merivoimien valmiusalusten tehtävinä.

Puolustusmenojen riittämättömyys ja huoli turvallisuustilanteesta saivat ministerin jättämään tehtävänsä.
Pohjoismaiden yhteisestä taisteluasusta on löytynyt vakava vika, joka on pysäyttänyt varusteen käytön Norjassa.
Kokoomuksen puolustusvaliokunnan jäsenet vaativat nollatoleranssia naisiin kohdistuvalle häirinnälle Puolustusvoimissa.
Mainos