Valtion ansiotuloverotuksen maltillinen kiristäminen toisi valtiolle merkittävästi lisää tuloja, arvioivat Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen VATT:n tutkijat tuoreessa kirjoituksessaan.
Tutkijoiden mukaan yhden prosenttiyksikön korotus valtion ansiotuloveroasteikkoon kasvattaisi verotuloja mekaanisesti noin 1,2 miljardilla eurolla. Valtaosa lisätuloista tulisi keskituloisilta, koska heitä on paljon.
Suomen julkisen talouden sopeutustarve on suuri, ja ansiotuloverotuksen kiristäminen on yksi mahdollinen keino vahvistaa valtiontaloutta. Veronkorotuksia on esitetty etenkin vasemmisto-opposition puolelta. Nykyinen hallitus on puolestaan pyrkinyt keventämään työn ja yrittämisen verotusta, jotta työnteko ja yrittäminen kannattaisivat nykyistä paremmin.
Keskituloisilta kertyisi suurin verotuotto
VATT:n verotutkimuksen huippuyksikön tutkijat arvioivat, että maltillisen kiristyksen vaikutukset jäisivät keskituloisilla melko vähäisiksi.
– Keskituloisten ansiotuloverotuksen pienillä muutoksilla on suuri vaikutus, koska keskituloisia on niin paljon. Lisäksi viimeaikaiset tutkimustulokset osoittavat, että pienet muutokset keskituloisten verotuksessa eivät juuri aiheuta muutoksia heidän tulokäyttäytymiseensä, kertoo tutkimusprofessori Tuomas Kosonen VATT:ista ja Verotutkimuksen huippuyksiköstä.
Käytännössä yhden prosenttiyksikön korotus tarkoittaisi VATT:n mukaan sitä, että keskituloiselle palkansaajalle jäisi kuukaudessa käteen noin 25 euroa vähemmän. Tutkijoiden mukaan tällainen muutos ei juuri vähentäisi työntekoa tai lisäisi verosuunnittelua keskituloisten joukossa.
Suurituloisten veronkiristykset pienentäisivät verotuloja
Suurituloisten kohdalla vaikutukset olisivat toisenlaisia. He maksavat paljon veroja henkilöä kohden, mutta suurituloisia on huomattavasti vähemmän kuin keskituloisia. Lisäksi tutkimusten mukaan suurituloiset reagoivat veromuutoksiin muita voimakkaammin esimerkiksi verosuunnittelun, tulonmuunnon tai muiden käyttäytymismuutosten kautta.
Jos ansiotuloverotus kiristyy, osa suurituloisista voi vähentää verotettavia ansiotulojaan. Tämä heikentää veronkiristyksen tuottoa ja voi johtaa siihen, että veronkiristykset lopulta vain vähentävät verotuloja.
– Suurituloisten veronkorotuksilla voidaan siis kerätä lisää tuloja, mutta niiden kokonaistuottopotentiaali on rajallinen, tutkijat kirjoittavat.
Kireä työn verotus kurittaa eniten pienituloisia
Pienituloisiin valtion ansiotuloveron maltillinen kiristäminen vaikuttaisi VATT:n mukaan vain vähän, koska he maksavat valtion ansiotuloveroa vähän tai eivät lainkaan. Pienituloisten työnteon kannustimiin vaikuttavat usein enemmän sosiaaliturvan ehdot kuin varsinaiset valtion tuloveroasteikon muutokset.
Keskeisiä ovat esimerkiksi tilanteet, joissa etuudet pienenevät tulojen kasvaessa. Tällöin lisätyöstä käteen jäävä hyöty voi jäädä pieneksi, vaikka varsinainen valtion tulovero ei nousisi merkittävästi. Näissä tilanteissa verotus voi tehdä työnteosta jopa vähemmän houkuttelevaa.
Elinkeinoelämän valtuuskunnan EVA:n keväällä julkaistun tutkimuksen mukaan toimeentulovaikeuksia kokevat suhtautuvat verotuksen tasoon muita kielteisemmin. Pienillä tulotasoilla palkasta voi mennä veroihin niin suuri osa, että osalla on vaikeuksia selvitä jokapäiväisistä menoistaan. EVA:n kyselyssä 57 prosenttia toimeentulovaikeuksia kohtaavista piti verotuksen tasoa Suomessa liian ankarana.
VATT:n kirjoituksen perusteella ansiotuloveron kiristämisen vaikutukset jakautuisivat siis eri tuloryhmissä eri tavoin. Keskituloisilta valtio saisi suurimman verotuoton, suurituloisten kohdalla käyttäytymisvaikutukset söisivät osan tuotosta ja pienituloisten kannustimiin vaikuttaisivat ennen kaikkea verotuksen ja sosiaaliturvan yhteisvaikutukset.
LUE MYÖS:
Näkökulma: Suomalaisen on vaikea vaurastua – syy löytyy verotuksesta
Suomen julkiset menot ovat EU:n suurimmat – ”Verotus on jo tapissa”
Kireä verotus kurittaa eniten pienituloisia