”Perussuomalaisten Juvosen nollat, puurot ja vellit sekaisin”

SDP:n kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri vastaan perussuomalaisten Arja Juvosen epäilyihin asiantuntijakuluista, joita Suomelle on aiheutunut Euroopan kriisimaiden tukemisesta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Juvonen haluaa selvittää kirjallisessa kysymyksessään, ovatko julkisuudessa esitetyt 596 000 euroa englantilaiselle Linkaters- ja 39 000 euroa suomalaiselle Hannes Snellman -lakitoimistoille ainoat Suomelle koituneet asiantuntijuuskulut eurokriisimaiden vakuussopimuksia tehtäessä. Juvonen ei usko, että ovat.

Kumpula-Natrin mielestä Juvosella on ”nollat, puurot ja vellit sekaisin”.

Euromääristä Kumpula-Natri toteaa, että ”Suomen saamien vakuuksien arvo on jo nyt yli miljardi (9 nollaa) korkoa kasvamassa”.

– Kirjallisessa kysymyksessä konsulttikustannusten määrä ylittää yhteenlaskettuna miljoonan (6 nollaa), hän toteaa.

Juvonen sanoo myös, että ”hallitus ja valtionvarainministeri Jutta Urpilainen (sd.) ovat menettäneet luottamuksensa eurokriisin hoitamisessa”.

– En usko, että hallitus ja valtionvarainministeri Urpilainen ovat menettäneet luottamuksensa. Minä luotan ja hekin uskoakseni luottavat. Edustaja Juvonen ja perussuomalaisten edustajat voivat menettää luottamuksensa vaikkapa hallitukseen, mutta silloinkin kysyn, ovatko he joskus luottaneet? Vain sellaista voi menettää, mikä on ollut, Kumpula-Natri sanoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)