Pekka Toveri: Sanktioilla voitaisiin vaikuttaa Venäjän aseteollisuuteen

Kansanedustajan mukaan Venäjän aseteollisuus nousi aikoinaan länsimaisten tuotantovälineiden ja teknologioiden avulla.
Venäjän puolustusministeriön helmikuussa 2024 julkaisemassa kuvassa venäläissotilaita Avdijivkassa. AFP / LEHTIKUVA / HANDOUT
Venäjän puolustusministeriön helmikuussa 2024 julkaisemassa kuvassa venäläissotilaita Avdijivkassa. AFP / LEHTIKUVA / HANDOUT

Kansanedustaja, kenraalimajuri evp Pekka Toveri (kok.) toteaa viestipalvelu X:ssä, että Venäjän aseteollisuus nousi länsimaisten tuotantovälineiden ja teknologioiden avulla Neuvostoliiton aseteollisuuden romahduksen jälkeen.

– Vaikka Aasian merkitys on kasvussa, sanktioilla voitaisiin vaikuttaa teollisuuden toimintaan, Toveri kirjoittaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Toveri uudelleenjakaa Rhodus Intelligence -tutkimuslaitoksen perustajan Kamil Galeevin viestiketjun, jossa Galeev kertoo tutkimusryhmänsä tekemästä selvityksestä Venäjän ohjustuotannosta.

Ensinnäkin Neuvostoliiton hajottua se vei mukanaan hautaan neuvostoliiton sotateollisuuden, toimitusketjut ja osaamisen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kun presidentti Vladimir Putin valtaan noustuaan halusi käynnistää puolustusteollisuuden, hänen oli luotava sellainen uudestaan. Uutta teknologiaa niin aseiden valmistamiseen kuin aseissa käytettäväksi tuotiin lännestä, erityisesti Saksasta.

Galeevin mukaan venäläisestä puolustusteollisuudesta tuli vuosien mittaan riippuvainen läntisestä teknologiasta, eivätkä kaikki kriittiset osat ole korvattavissa kiinalaisilla osilla ja teknologioilla.

Miehittämätöntä maa-ajoneuvoa voidaan käyttää muun muassa miinanraivauksessa.
Kremlin uskotaan valmistelevan uusia hyökkäysoperaatioita loppukeväälle.
Mainos