Pekka Haavisto: Paluuta vanhaan ei ole

Ulkoministerin mukaan päätökset ovat Suomen omissa käsissä.
Ulkoministeri Pekka Haavisto eduskunnan täysistunnossa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Ulkoministeri Pekka Haavisto eduskunnan täysistunnossa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) mukaan Suomen tulee varautua Venäjän laajamittaiseen vaikuttamiseen hakuprosessin aikana, mikäli Suomi päättää hakea Naton jäseneksi.

Haavisto esitteli hallituksen ajankohtaisselonteon Suomen turvallisuusympäristön muutoksesta eduskunnalle.

Haaviston mukaan valtiojohto on kuluvan kevään aikana käynyt keskusteluita monien Nato-maiden kanssa myös varautumisesta niin sanotulla harmaalla alueella, eli mahdollisen hakuprosessin aikana, tapahtuvaan vaikuttamiseen.

– Toisaalta on todettava, että myöskään paluuta vanhaan ei ole. Tilanteessa, jossa Venäjä pyrkii rakentamaan etupiiriä painostamalla ja sotilaallisin keinoin, reagoimatta jättäminen muuttuneeseen turvallisuusympäristöön saattaisi johtaa Suomen kansainvälisen aseman muuttumiseen ja liikkumatilan kaventumiseen, Haavisto sanoi eduskunnassa.

– Turvallisuuspoliittiset päätökset ovat Suomen omissa käsissä. Teemme turvallisuusratkaisuja omista tarpeistamme. Suomen päätökset eivät ole suunnattu ketään vastaan.

Poimintoja videosisällöistämme

Ulkoministeri Haaviston mukaan Suomen turvallisuuspoliittinen ympäristö on voimakkaassa muutoksessa Venäjän aloitettua laajamittaisen hyökkäyssodan Ukrainassa.

– Venäjän hyökkäyksellä Ukrainaan on pitkäkestoisia vaikutuksia turvallisuusympäristöömme. Euroopan ja Suomen turvallisuustilanne on vakavampi ja vaikeammin ennakoitavissa kuin kertaakaan kylmän sodan jälkeen.

Haaviston mukaan Venäjän toimien yllätyksellisyys ja riskinottokyky on kasvanut. Venäjällä on myös kyky nopeilla joukkojen siirroilla painostaa naapureitaan ilman liikekannallepanoa.

– Venäjä on valmiimpi toteuttamaan operaatioita, jotka ovat korkean riskin operaatioita myös Venäjälle itselleen, Haavisto sanoi.

Haaviston mukaan Venäjällä on myös yleistynyt puhe epäkonventionaalisten aseiden, kuten ydinaseiden ja kemiallisten aseiden käytöstä, vaikka tällaisten aseiden käyttö on kielletty tai niiden käyttöä on rajoitettu kansainvälisillä sopimuksilla.

– Suomi katsoo, että tällaisia aseita ei tulisi koskaan käyttää, mutta meidän on myös pantava merkille, että näihin asetyyppeihin liittyvä puheenparsi on höltynyt, Haavisto sanoi.

Yhdysvaltojen nykyhallinnon tapa jakaa Naton kokonaispelote tavanomaisiin aseisiin ja ydinpelotteeseen ei ole niin yksinkertaista.
Nykyinen turvallisuustilanne on niin monimuotoinen, että kenraali kysyy syömmekö droonisoppaa veitsellä ja presidentti edellyttää ettei pahaan voi vastata pelkällä hyvällä.
Veteraanipoliitikon mukaan puolue elää menneisyydessä eikä sillä ole uskottavaa ohjelmaa.
Mainos