Hämeen poliisi kertoo tavoittaneensa kuusi rattijuoppoa viikonloppuna.
Kolmekymppistä miestä epäillään törkeästä rattijuopumuksesta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Mies suistui ojaan kuljettamallaan pakettiautolla Lahdessa Laitumenkadulla lauantaina iltapäivällä.
Parikymppisen miehen epäillään olleen huumavan aineen vaikutuksen alaisena kuljettaessaan henkilöautoa Lahdessa Mukkulankadulla aikaisin sunnuntain puolella. Kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta ja huumausaineen käyttörikoksesta.
Kolmekymppisen miehen epäillään olleen huumavan aineen vaikutuksen alaisena kuljettaessaan henkilöautoa Hämeenlinnassa Ahvenistontiellä lauantaina iltapäivällä. Kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta ja huumausaineen käyttörikoksesta.
Oulun poliisi kertoo polisipartion kohdanneen Kaukovainion kaupunginosassa väärällä rekisterikilvellä varustetun henkilöauton. Poliisipartio pysäytti auton ja mieskuljettajan huumausaineen pikatesteri näytti positiivista tulosta huumausaineille ja hänet käytettiin verikokeissa asian selvittämiseksi. Mies on jäänyt kiinni toistakymmentä kertaa vuoden sisään kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta, minkä vuoksi hänen omistamansa auto takavarikoitiin. Miestä epäillään rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta, liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta sekä ajoneuvorikkomuksesta.
Illalla kymmenen aikaan Oulunsalon lentokentällä päihtynyt miesmatkustaja aiheutti häiriötä ja pahoinpiteli henkilökuntaa käymällä käsiksi ja lyömällä nyrkillä. Mies vastusti fyysisesti ja verbaalisesti myös paikalle kiirehtineen poliisipartion kiinniottoa, mutta hänet laitettiin käsirautoihin ja kuljetettiin kiinniotettuna poliisivankilaan rikoksesta epäiltynä pahoinpitelyyn ja haitantekoon virkamiehelle.
Lapin poliisin mukaan kirpeä pakkanen ei vähentänyt viikonlopun juhlimisintoa ja muutama pääsi tutustumaan valtion tarjoamiin majoitustiloihin.
Sunnuntaina aamuyöstä asiakas riehaantui rovaniemeläisessä ravintolassa ja alkoi haastaa riitaa. Viereisen baarin järjestyksenvalvojat riensivät apuun ja taltuttivat riehujan reippaan painiottelun jälkeen. Loppuyön mekastaja viettikin poliisin pahnoilla.





