Osa Asikkalassa paljastuneesta asekätköstä pääsi museoon

Huomattavan suuri asekätkö löytyi heinäkuussa.
Maastosta löytyi yhteensä 209 kiväärin jäänteet. / POLIISI
Maastosta löytyi yhteensä 209 kiväärin jäänteet. / POLIISI

Harrastajien Asikkalasta löytämän asekätkennän aikaisen jemman sisällöstä osa on luovutettu Puolustusvoimien Sotamuseolle. Asiasta kertoo Hämeen poliisilaitos tiedotteessaan.

Kanta-Hämeen menneisyyden etsijät ry löysi heinäkuussa maastosta Asikkalassa yhteensä 209 kivääriä ja niiden jäänteitä. Kiväärit olivat mallia M/27, jota käytettiin maavoimien peruskiväärinä 1920-luvulta talvisotaan asti.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Aseet olivat löytöhetkellä hyvin huonokuntoisia, mutta osasta aseita on ollut mahdollista saada esille tunnistetietoja. Löydetyt aseet on hyvin todennäköisesti piilotettu alueelle noin 80 vuotta sitten osana sota-ajan jälkeistä salaista aseiden hajavarastointioperaatiota, kertoo poliisilaitos.

Noin 20 löydetyistä aseista päätettiin säilyttää. Osa aseista luovutettiin Sotamuseolle marraskuun lopussa. Myöhemmin aseita tullaan luovuttamaan mahdollisesti myös Asikkalan kotiseutuyhdistys ry:lle näytteillepanoa varten. Loput huonokuntoiset aseet Puolustusvoimat on hävittänyt joulukuun alussa.

Etelä-Suomen Sanomat haastatteli kesällä Antti Iso-Lotilaa, jonka mukaan asekätkö oli hänen isänsä Aimo Iso-Lotilan tekemä. Poikansa mukaan Iso-Lotila oli tehnyt kätköt kahden muun miehen kanssa silloisen Iso-Lotilan sukutilan maille.

Aseet tulivat suoraan jatkosodan rintamalta, kun joukkoja vedettiin pois. Niitä jemmattiin myös vanhan puimalan alle ja aittoihin. Iso-Lotila oli kätkenyt myös siskonsa talon vintille viestintäjärjestelmän.

Kesällä löytynyt kätkö ei ollut ainoa lajiaan.

– Suohon upotettiin telamiinoja ja käsikranaatteja, harjun reunalle ammuslaatikoita, Antti Iso-Lotila kertoi kesällä. Mies muisti, miten kätköjä oli myös nostettu hänen lapsuudessaan.

Poimintoja videosisällöistämme

Siitä, onko kesällä löytynyt pystykorvakätkö lajinsa viimeinen, ei ole tietoa.

Aimo Iso-Lotila oli jatkosodassa ylikersantti ja sodan jälkeen maanviljelijä, joka toimi Asikkalan valtuustossa kokoomuksen edustajana yhteensä 35 vuotta. Hän toimi myös valtuuston puheenjohtajana vuosina 1967–1976. Hän kuoli vuonna 1998.

 

Mainos - sisältö jatkuu alla

 

 

 

Kansanedustaja painottaa, että kukaan ei ole tuomassa ydinaseita Suomeen.
Kokemukset Ukrainasta ovat osoittaneet, että väestön väliaikaisilla liikkumisilla mahdollistetaan maan puolustamisen jatkaminen suojellen samalla siviilejä.
Kansanedustaja esittää, että reserviläisten ase- ja varustehankinnat säädettäisiin verovähennyskelpoisiksi.
Mainos